První vyjádření Romana Prymuly k návratu dětí do škol. Problém je velmi složitý, nastínil

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2020

Žáci prvních a druhých tříd základních škol se vrátí do lavic ve středu 18. listopadu. Tak rozhodl ve středu ministr školství Robert Plaga. Odborníci jsou ale poměrně překvapeni, že k takovému rozhodnutí dochází v době, kdy počty pozitivně testovaných sice klesly, ale stále jsou vysoké. Pro ŽivotvČesku.cz exkluzivně promluvil epidemiolog Roman Prymula, který si myslí, že jde o velmi citlivou záležitost. "V tuto chvíli se podařilo zastavit nárůst případů a podle všech parametrů jsme za vrcholem druhé vlny, avšak rovnováha je velice křehká," říká muž, který dokázal zkrotit první vlnu epidemie.

"Pokud chceme snižovat počty pozitivních mnoho týdnů i měsíců, musíme udržet sílu opatření alespoň na současné úrovni. Není sporu o tom, že nejmenší dětí se do školy vrátit musí, avšak tento krok musí být doprovázen zavedením jiného opatření, které bude tento krok kompenzovat," zdůraznil uznávaný odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Návrat do škol by podle Plagy měl platit i pro děti, které doma žijí s někým, pro koho je nákaza covidem-19 riziková. Rodiny podle něj mohou mít také individuální vzdělávací plán a využívat možností konzultací ve škole.

Současný trend čísel je takový, že poté co Prymula jako šéf resortu zdravotnictví zavedl řadu opatření, ukázala se jako efektivní. Pokles je znatelný, přesto se v tuto chvíli »hraje«, aby stav epidemie byl stabilní případně stále klesající pokud jde o nakažené.

Roman Prymula exkluzivně pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil názor, zda je podle něj v tuto chvíli opravdu vhodné posílat prvňáky a druháky do škol. Existuje totiž riziko, že epidemie nabere lidově řečeno »druhý dech« a dostane se mimo kontrolu zejména z důvodu, že stále nelze stoprocentně trasovat pozitivně testované kvůli poměrně vysokým počtům.

"Problém je velmi složitý, a i odborníky dělí na dva tábory, doposud totiž stále neexistují dostatečně validní studie, které by riziko otevřených škol dokázaly jasně kvantifikovat. Je neoddiskutovatelnou skutečnosti, že děti jsou často bezpříznakovými přenašeči a otevření škol logicky navyšuje mobilitu ve společnosti. Potřebujeme mít stávající sílu opatření minimálně ještě dva týdny," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, jehož kvality uznávají i odborníci v zahraničí.

Nastává tak otázka, co se reálně může stát a pokud by se epidemie dostala mimo kontrolu, zda se může v dohledné době, tedy třeba o Vánocích, opět v rámci opatření přitvrdit.

"Je naprosto zásadní, aby se neuspěchalo uvolňování jednotlivých opatření, jakkoliv je to politicky lákavé. Epidemii jsme ubrzdili na velmi vysokých denních počtech, které už významně zatížily naše zdravotnictví. Načasování je tedy zásadní a jistě nikdo nechce, aby přísná restriktivní opatření zasáhla do Vánoc," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.