Reklama:

První vzkaz starosty Novotného všem kritikům, kteří čekali, že ho ODS politicky ukončí

Pavel Novotný
Pavel Novotný
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2024

S Pavlem Novotným, starostou městské části Praha-Řeporyje, už to vypadalo hodně bledě. Po skandálním a hlavně zraňujícím výroku o Aničce Slováčkové byl na obzoru konec v řadách ODS a veřejný pranýř s vypálením cejchu. Nakonec ale přišlo smíření. Vedení občanských demokratů Pavlu Novotnému odpustilo, a to po jeho omluvě a pokání. Řeporyjský starosta teď ve vyjádření pro portál ŽivotvČesku.cz nešetří slovy nezvykle rozněžnělými. Zdá se, že česká politika dostala svého polepšeného hříšníka. Aspoň protentokrát.

Reklama:

Řeporyjský starosta je kvůli svým příspěvkům na sociálních sítích kritizován opakovaně. Příspěvek týkající se zdravotního stavu dcery hudebníka Felixe Slováčka Novotný ale smazal a omluvil se, část občanských demokratů se však i tak dožadovala jeho odchodu ze strany. 

Pro ŽivotvČesku.cz Novotný dříve poskytl rozhovor, kde jednoznačně dal najevo, že šlo o zkrat, který ho lidsky velmi mrzí.

Reklama:

"Bylo to zcela mimo přijatelnou mez. Byl to sice zkrat, ale tím to nelze omlouvat. Bylo to neomluvitelné. A bylo to z mé strany moc. Taky za to platím a ještě platit budu. A svědomí. Tam je to nejhorší. Čert vem politiku," uvedl.

Šéf sněmovní frakce ODS Marek Benda po úterním jednání výkonné rady novinářům sdělil ohledně rozhodnutí, jak to dál s Novotným bude, že »musíme umět odpouštět«. Návrh na vyloučení Novotného širšímu vedení tak nakonec nepodal. 

Řeporyjský bouřlivák jde ale pravděpodobně do sebe. Zmizela zároveň silná, ale často i drsná prohlášení, která rozdurdila politické oponenty, kolegy v ODS i veřejnost.

Pavel Novotný neskrývá, že má radost z odpuštění, které mu občanští demokraté uštědřili. V rámci své odpovědi na dotaz redakce, jak se cítí po pozitivním verdiktu stranického vedení, neskrýval úlevu.

"Že jsem za to rád. Zasloužil bych. Za to, co jsem provedl. Mám ODS rád, politicky by se mi nic nestalo. Jen by mě to mrzelo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz známý starosta, který dostal novou politickou šanci.

Občanští demokraté ovšem svým rezultátem nepotěšili odpůrce Novotného, kteří se už těšili na jeho politický pád a veřejné zostuzení. Komunální politik i v tomto případě překvapil, svým kritikům tentokrát nevzkázal nic šťavnatého a košilatého. Nabídl místo toho city něžnější.

"Těm, co se těšili, že jde o konec mé politické kariéry, bych rád vzkázal, že jim posílám lásku. A nejraději bych je objal, potřebují to," dodal pro ŽivotvČesku.cz Novotný ve svém vyjádření, v němž nepochybně »předvedl« své druhé, něžné já.

Uznávaný politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy nastínil, proč se občanští demokraté kontroverzního politika nezbavili. Důvod je prostý a logický.

"On je úspěšný starosta a těžko se politická strana bude zbavovat úspěšného starosty. Určitě má ve straně nějaký vliv, nějakou pozici a nechtěl být vyhozen, tak možná v zákulisí sám za sebe buď přímo, nebo nepřímo loboval. Princip je ten, že pokud je úspěšný starosta, tak se ho strana nechce zbavit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný a vyhledávaný politolog Josef Mlejnek.  

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: