První záchvěv zimy a teploty pod bodem mrazu. Meteoroložka popsala, jak to bude vypadat se sněhem už v říjnu

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Martin Mithofer / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2021

Ve středu 22. září po 21. hodině nastal astronomický podzim, který pro mnohé znamenal nepříjemný přechod a změnu. Přesto, že víkend potěší příjemnými teplotami, v novém týdnu přijde znovu ochlazení. Meteorologové už řeší, jak bude vypadat první nástin zimy a jak to vlastně letos bude se sněhem. "Do konce první říjnové dekády to na sníh nevypadá, a to ani v horských oblastech. Do 10. října neočekáváme výraznější ochlazení a stejně tak nepředpokládáme mráz ani v nižších polohách," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvádí ve svých statistikách, že v období mezi 20. zářím a 17. říjnem se nejnižší průměrná teplota dostala na 7,6 °C – a to konkrétně v roce 1972. Průměrná teplota pro toto období je přitom 11,3 °C. Zdá se, že letos Česko nečeká ani brzká sněhová nadílka, kdy by se zima přihlásila o slovo o něco dříve.

"Numerické modely nyní vidí počasí do konce první říjnové dekády, do té doby to na sněžení ani v horských oblastech nevypadá. Nejteplejšími dny bude tento víkend s odpoledními maximy, které dosáhnou až na 25 °C, poté se začne mírně ochlazovat. Od pátku se budou odpolední teploty pohybovat kolem 15 °C. A na výraznější pokles teplot vzduchu to do 10. října nevypadá. Mráz neočekáváme ani v nižších polohách," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zkušenosti z minulých let ukazují na to, že ani během nadcházejícího měsíce nebylo sněžení raritou.

"Na druhou stranu říjnové sněžení jsme v posledních letech zaznamenali, a to například v roce 2012, kdy sněžilo 27. října i v Praze. Sněhová kalamita ochromila sever Česka také uprostřed října v roce 2009. V roce 1997 napadla souvislá sněhová pokrývka v Praze už 27. října, v roce 1994 to bylo dokonce už 7. října. Také 28. září roku 1995 sněžilo v Liberci," dodala statistické informace z minulosti konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.