Prymula má pravdu, jsme v druhé vlně. Kapacita zdravotnictví se na konci měsíce zahltí, předvídá Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Archiv Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2020

Uznávaný evoluční biolog Jaroslav Flegr souhlasí s tvrzením epidemiologa a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum Romana Prymuly, že se Česko ocitlo v druhé vlně epidemie šíření koronavirové infekce. Navíc zdůraznil, že počty nakažených jsou v exponenciálním růstu a pokud vláda nezatáhne za záchrannou brzdu, s koncem měsíce může být zahlcena kapacita jednotek intenzivní péče v nemocnicích.

Podle Flegra je situace v Česku alarmující. Poukazuje nejen na to, že Česko se postupně řadí mezi rizikové země, ale počty nakažených zrychlujícím tempem rostou.

"Je to druhá vlna a je už nyní rozsahem větší než ta jarní. Máme poslední šanci, jak odvrátit přehlcení našeho zdravotního systému a neřízené zastavení ekonomiky. Zářiový nárůst počtu nakažených je exponenciální a nikoliv lineární, a tudíž může už před koncem měsíce dojít k zahlcení zdravotního systému. Rozhodně by nemělo docházet k rozvolňováním karanténních opatření, jako se to nyní v tichosti děje, ale naopak k zásadnímu posílení příslušných kapacit, včetně kapacit pro trasování nakažených a kapacit odběrových stanic. Bezodkladně by se mělo přikročit i k tvrdým protiepidemickým opatřením, a to ať už jde o zákaz sportovních, kulturních a společenských akcí s účastí většího počtu lidí, tak dalším omezením. Podívejme se na opatření, která dnes ve spěchu zavádějí státy, ve kterých situace není ani tak dramatická, jako je u nás. Pokud se k těmto opatřením rychle neodhodláme, tak si budeme brzy rvát vlasy a hledat viníky," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný vědec.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se změní pravidla pro uvalení karantény. aranténa nebude nutná za předpokladu, že pozitivně testovaný a jeho kontakt měli při setkání roušky či respirátory. Změna by měla platit od úterý.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.