Prymula nevylučuje únik z laboratoře. Epidemiolog promluvil o umělé přípravě koronaviru

Prymula
Prymula
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2020

Spekulací o novém koronaviru je mnoho. Říká se, že mohl uniknout omylem při experimentování v laboratoři v čínském Wu-chanu. Snaží se to dokázat i americká vládá v čele s prezidentem Donaldem Trumpem. Český epidemiolog Roman Prymula pro Extra.cz prohlásil, že únik z laboratoře patří mezi možnosti, jak se virus rozšířil po světě.

Šíří se koronavirus po světě kvůli úniku z čínské laboratoře? S tímto scénářem pracují dokonce americké tajné služby. Prezident Donalld Trump ve středu potvrdil, že se snaží původ nemoci COVID-19 vypátrat.

Pro takto odvážná tvrzení však zatím neexistují důkazy, podotkl český epidemiolog Roman Prymula pro Extra.cz. Podle jeho slov se ale zároveň nedá únik z laboratoře vyloučit. V čínském Wu-chanu totiž sídlí Wuchanský institut virologie.

Mohlo dojít k úniku

"Nevím, jakým způsobem se vyvinul (virus). Předpokládám, že nejde o nějako biologickou záležitost ve smyslu, že by někdo uměle ovlivňoval jeho vlastnosti. Jestli v laboratoři byl přírodní virus, samozřejmě že k úniku dojít mohlo," řekl webu Prymula.

Náměstek ministra zahraničí se přiklání k tomu, že se virus vyvinul na wuchanském tržišti, jak se od začátku říká. "Spíše si myslím, že šlo o přirozenou mutaci netopýřího viru," dodal Prymula.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.