Prymula o dovolených: Do Chorvatska bez testů, na Slovensku jsou hrozbou romské osady

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2020

Hlavní epidemiolog Roman Prymula bude v pondělí vládě navrhovat otevření hranic s Rakouskem a nejspíš i se Slovenskem. U našich východních sousedů ale vidí problém v romských osadách, kde se prý opatření proti koronaviru příliš nedodržují a hrozila by migrace z těchto osad do Česka. Prymula si také myslí, že do Chorvatska i zpátky by se mělo jezdit bez testování.

Rakousko otevřelo hranice s Českem už v neděli, česká strana tak má učinit až v červnu. Změnit to chce epidemiolog Roman Prymula, podle kterého otevření nic nebrání. Zmínil podobný epidemiologický vývoj v obou zemích.

Naopak s Německem a Polskem chce ještě Prymukla počkat. "Co se týká Německa, tak Bavorsko má poměrně vysoké procento nakažených. Tady pro nás určité riziko je. Slezsko má několikanásobně vyšší čísla než celé Polsko. Hrozí tu zavlečení nákazy, tak je to riziko opravdu vysoké," prohlásil v České televizi.

Slovensko a Chorvatsko

Prymula nejspíš navrhne otevření hranic se Slovenskem, problém ale vidí v romských osadaách, kde se prý nařízení proti koronaviru příliš nedodržují. "Slovensko je obecně velmi klidné, tam ta situace je mnohem příznivější než u nás. S jedinou výjimkou, tou jsou romské osady, kde příliš mnoho opatření neprobíhá. To pro nás znamená problém, právě z těchto osad by mohlo dojít k migraci na naše území," řekl epidemiolog.

Náměstek ministra zdravotnictví se rovněž domnívá, že Češi by do Chorvatska měli jezdit bez nutnosti testování.

"Pokud Chorvatsko bude bez testování, bude to reciproční věc. A my bychom měli přijmout naše turisty také bez testování zpátky. Pokud se k nám němco bude navracet z Německa, tak tady je myslím namístě testování," uvedl Prymula pro Českou televizi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.