Prymula odhalil nový zásadní plán proti koronaviru. Česko má mnohem víc nakažených

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2020

Přesně měsíc platí v Česku přísná opatření proti koronaviru. Lidé je kvůli hezkému počasí i optimistickým výrokům vládních politiků začali porušovat. To je podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly velká chyba. Epidemiolog představil zásadní plán na odhalení skutečného počtu nakažených. 6 tisíc totiž není reálné číslo.

Testy dosud v Česku odhalily bezmála 6 tisíc pacientů s nemocí COVID-19. Jenomže skutečný počet nakažených je mnohem vyšší. Dokazují to výzkumy z Rakouska nebo Islandu. V obou zemích se ukázalo, že nemocných byl dvojnásobek oproti oficiálním číslům.

To znamená, že 50 procent koronavirových pacientů zdravotnický systém nezachytí. Prymula přiznal, že je to je mnohem víc, než ministerstvo předpokládalo. „Původně jsme kalkulovali s 20 až 30 procenty,“ připustil jeho náměstek pro zdravotní péči," řekl náměstek v Otázkách Václava Moravce.

Prymula odhalil zásadní plán, jak skryté pacienty v Česku odhalit. Stejně jako v Rakousku nebo Islandu proběhne rozsáhlé testování. „Bude to naprosto regulérní studie. V tuto chvíli se připravují protokoly. Studie musí být schválena etickou komisí, po Velikonocích by měla odstartovat,“ prohlásil Prymula.

Uvolňování opatření

Pokud budou Češi porušovat zavedená opatření jako teď během Velikonoc, mohou podle Prymuly na jejich rozvolňování zapomenout.

„Že budeme uvolňovat některá opatření, tak to neznamená, že virus zmizel. To za předpokladu, že všichni budou dodržovat standardní opatření, to znamená social distancing – abychom od sebe měli dostatečnou vzdálenost – abychom nosili roušky a abychom dodržovali hygienu. Pokud to budeme porušovat, tak je jasné, že nebudeme moci nic rozvolňovat,“ řekl Prymula rázně.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.