Pustili se do sebe: Bartoš uvedl, že hnutí ANO je podle programu do eurovoleb nové SPD. Havlíček: To říká vrchní kolektivista v ČR

Klára Dostálová, Karel Havlíček, Ivan Bartoš
Klára Dostálová, Karel Havlíček, Ivan Bartoš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2024

Opoziční hnutí ANO, které je považované za favorita voleb do Evropského parlamentu, zahájilo hlavní fázi kampaně před červnovými eurovolbami ve Zlíně, a to s heslem »Česko, pro tebe všecko«. Jeho hlavními prioritami jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Green Dealu, tedy Zelené dohodě, řekl předseda strany Andrej Babiš. A ohledně programu opoziční strany uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), že po jeho prostudování vidí »hnutí ANO jako nové SPD«, uvedl to na sociální platformě X. Pro ŽivotvČesku.cz své tvrzení více rozvedl. Na jeho slova zareagoval lídr stínové vlády Karel Havlíček, který se silně ohradil.

Jednička kandidátky Klára Dostálová ve Zlíně uvedla, že vstup České republiky do Evropské unie bylo dobré rozhodnutí, které zemi posunulo vpřed. "Bohužel, díky některým krokům EU, zejména z posledních let, o tom stále více lidí začíná pochybovat," sdělila.

Bartoš po zahájení kampaně hnutí ANO na svém profilu na platformě X uvedl, že jeho pohledem je programově hnutí ANO nové SPD. Redakce ŽivotvČesku.cz ho oslovila s žádostí, aby svá slova okomentoval.

"ANO bych připomněl jejich sliby v programovém prohlášení z roku 2018, kdy uvádělo: »odmítáme se podílet na zveličování strachu z potenciálních bezpečnostních rizik, neboť takovéto podněcování vede k nárůstu extremismu a xenofobie«. To je dobrý vtip. ANO celou dobu nedělá nic jiného než to, že straší občany, rozeštvává společnost a podněcuje nenávist. Připomněl bych, jak například strašili, že chceme lidem nasazovat migranty do bytů, což i soud označil jako lež. Ostatně Andrej Babiš je několikrát soudem odsouzený lhář," vylíčil Bartoš.

"Zaujal mě článek Seznamu s titulkem »Proč ANO otočilo v debatě o migračním paktu«, ve kterém se píše: »Podle analytika Viktora Daňka je reakce Babiše překvapivá. Migrační politika EU se v souvislosti s touto dohodou zásadně zpřísní a zároveň se vyřeší záležitosti, na které si Babiš před lety v roli premiéra stěžoval. Ochrana vnějších hranic, vyhoštění lidí bez práva na azyl a zrušení povinných relokací uprchlíků«. Babišův nynější postoj tak analytik označuje za cynismus. Bývalý premiér podle něj i přes dřívější slova o nutnosti evropský migrační problém řešit teď takovou snahu sabotuje. Myslím, že si spočítal, že se blíží volby do Evropského parlamentu a že migrace je emočně nabité téma. A toto dělá s vědomím, že společná dohoda evropských zemí, která neobsahuje žádné povinné kvóty, byť není nejdokonalejším nástrojem, je významným posunem ve všech oblastech včetně boje s nelegální migrací," pokračoval ve svém vyjádření pro ŽivotvČesku.cz ministr.

Podle Ivana Bartoše je zároveň vhodné připomenout, že takzvanou »Zelenou dohodu«, která má jeho slovy za cíl mimo jiné pomoci zemím s transformací ekonomiky na udržitelnější a pro lidi přináší možnosti lepší práce za více peněz ve zdravějším prostředí, podepsal právě Andrej Babiš. "Tehdy ještě v pozici premiéra České republiky. To je prostě fakt," zdůraznil šéf Pirátů pro ŽivotvČesku.cz s tím, že politika, kterou nyní Babišovo hnutí reprezentuje, ať už je to ve věci kritiky pomoci napadené Ukrajině, ale i ve vztahu ke společnému řešení zajištění bezpečnosti schengenského prostoru a strašení lidí, je styl, kterým se v kampaních a v politice prezentují právě strany nacionalistického ražení –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ u nás třeba SPD či Rajchlovo PRO, doplnil dále Bartoš.

Piráti chtějí v Evropském parlamentu zastávat proevropské a liberální myšlenky a být protipólem konzervativců a populistických hnutí. Obávají se, že by tato hnutí mohla Evropu i Česko nasměrovat politicky na východ. Představitelé vládní strany to uvedli na zahájení kampaně na konci uplynulého měsíce před červnovými volbami do Evropského parlamentu. V programu se zaměřují na digitalizaci, boj s korupcí a daňovými ráji, zahraniční politiku »s rovnou páteří« nebo na kvalitní život ve městě i na vesnici.

Redakce ŽivotvČesku.cz dala prostor i lídrovi stínové vlády Karlu Havlíčkovi (ANO), který se proti slovům Bartoše ohledně toho, že ANO je nové SPD, ohradil.

"Na to, že to říká vrchní kolektivista v České republice a představitel novodobých svazáků, kdyby byla 50. léta minulého století, tak tady zabaví všem veškerý majetek, tak to zní docela humorně. Podle mě jsou Piráti kolektivisti, ještě nedávno neměli jasno, zda patříme do NATO, či nikoliv. Navíc se chlubili tím, že jsou pacifisti. A kdyby bylo po jejich, tak všechno znárodní," dodal v reakci pro ŽivotvČesku.cz Karel Havlíček, který slova Bartoše, že hnutí ANO je svým programem »nové SPD«, odmítl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.