Pykala za kila heroinu v kufru, teď ji čeká svoboda. Psychiatr odhadl, jakým peklem si ale Tereza Hlůšková ještě nejspíš projde

Tereza H. zůstává i nadále v Pákistánu
Tereza H. zůstává i nadále v Pákistánu
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2021

Tereza Hlůšková (25) se po téměř 4 letech strávených v Pákistánu vrátí domů. Po celou dobu svého pobytu v Láhaurském vězení se nepřestávala snažit o propuštění na svobodu a osvobozujícího rozsudku se nakonec skutečně dočkala. Přestože návrat domů je pro ni rozhodně radostnou událostí, nebude jednoduchý. "Problémy určitě mít bude, to by ani nebylo možné je nemít, když člověk stráví kus života v takovém prostředí," odhadl pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický (73).

Před téměř čtyřmi lety byla Tereza Hlůšková zadržena na letišti v Pákistánu, kde u ní celníci našli téměř 9 kilogramů heroinu. Pákistánská média uvedla, že hodnota drog na černém trhu dosahovala výše 150 milionů pákistánských rupií (24,5 milionu korun). Soud ji následně v březnu 2019 poslal za mříže na 8 let a 8 měsíců. Po celou dobu trvala na své nevinně a omezena na svobodě se nepřestávala snažit, aby v jejím případu došlo ke změně stavu. Několik jejích pokusů o odvolání nevyšlo, soud je odkládal. V pondělí se dočkala. Soud ji zprostil obžaloby z pašování drog a po letech strávených ve vězení v cizí zemi se může vrátit domů.

Přestože se o mladé Češce čas od času nějaké informace objevily, nad tím, co přesně prožila v pákistánské věznici, lze jen spekulovat. I tak se ale dá očekávat, že život za mřížemi v druhé nejlidnatější muslimské zemi na světě, si nějakou daň vybral. O možných dopadech promluvil psychiatr Jan Cimický.

"Problémy určitě mít bude, to by ani nebylo možné je nemít, když člověk stráví kus života v takovém prostředí. Pákistánské vězení je hrozné, svého času jsem překládal knihu, která popisovala útrapy pákistánské křesťanky, která byla v takovém vězení. Je to hororový zážitek. Možná to tato dívka neměla tak hrozné, ale každopádně je to jiné prostředí, kde si musela přivyknout na jiný způsob chování a zachovávat náležitosti, které jsou od ní v jiné kultuře požadované. Návrat domů je asi obrovská úleva, ale na druhou stranu ji najednou čeká určitá změna. Je to změna k lepšímu, ale bude si muset znovu osvojit zvyklosti, které jsou do určité míry utlumené," popsal pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický čím si vězněná Češka bude muset po psychické stránce ještě projít.

Tereza Hlůšková by si měla najít podporu, nutně ale nemusí jít o sezení u psychologa. "Nějaký typ psychoterapeutické podpory potřebovat bude, ať už půjde o podporu ze strany psychologa, nebo takovou, kterou mohou poskytovat například kněží nebo rodina. Bude potřeba, aby zvolila to, co pro ni bude nejvhodnější a co jí bude nejvíc vyhovovat. To se ale předem určit nedá, protože během doby, kterou trávila tam, se asi trochu změnila. Už to nebude stejný člověk, jako v okamžiku, kdy se dostala do problémů," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psychiatr.

Ještě než si zadržená Češka vyslechla verdikt soudu, tedy odnětí svobody na téměř devět let, dala by se charakterizovat jako žena společensky založená se schopností rychle navazovat kontakty. Jak ji poznamenal život v pákistánském vězení, není zcela možné přesně odhadnout. Jan Cimický nabídl dvě varianty. "Jestli to je osobnost, která na sebe ráda strhává pozornost, tak jí ten zájem po příjezdu bude vyhovovat. Jestli je zlomená tím, co tím prožila, tak se spíš bude snažit jakémukoliv kontaktu s veřejností vyhnout. Ale nedá se předem odhadnout, jak se bude chovat," dodal odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.