Radar z Mashe je dnes k nepoznání a herectví se už nevěnuje. Řekl, jaká činnost ho naplňuje v důchodu

Herec Gary Burghoff
Herec Gary Burghoff
Foto: Profimedia.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 3. 2021

Seriál z vojenského prostředí Mash byl v 70. a 80. letech obrovským diváckým hitem. Jednou z vůbec nejoblíbenějších postav byl nesmělý Radar, kterého ztvárnil Gary Burghoff (77). Ten ze seriálu odešel ještě před jeho definitivním koncem a dnes si už několik let užívá důchodu. Věnuje se malování a ačkoliv čas od času udělá rozhovor s tiskem, k herectví se už vrátit nehodlá.

Gary Burghoff byl dlouho nedílnou součástí seriálu Mash, který si diváky získal svým humorným, přesto citlivým ztvárněním války. Brýlatý a plachý Radar, který miloval svého plyšového medvídka, byl jednou z vůbec nejoblíbenějších postav.

Burghoff ze seriálu odešel v roce 1979 a dlouho se zdráhal říct proč. Tak dlouho, dokud to neřekl někdo jiný. "Měl tou dobou problémy s manželkou. Během natáčení své poslední epizody se hodně rozbrečel a na 15 minut jsme práci přerušili, protože nemohl přestat. Nebyl šťastný," řekl režisér Charles S. Dubin v rozhovoru pro nadaci Television Academy.

Známý herec pověsil kariéru definitivně na hřebík se svým posledním filmem v roce 2010, kromě Mashe nenatočil žádný seriál. Ještě než šel do důchodu si ale uvědomil, že jeho vášeň je něco jiného než herectví. V roce 1992 začal malovat.

"Začal jsem už dávno malovat, nejen pro radost, ale i pro peníze. Maluji přírodu, zvířata, štětcem na plátno prochází mé pocity," uvedl Gary Burghoff pro deník The Winona Daily News s tím, že si čas od času doma rád i zazpívá.

Když se Gary Burghoff ohlédne za svou kariérou, nemyslí si, že kdovíjak vyčníval. "Klidně se nazvu nejhorší celebritou na světě. Ale můžu říct, že má láska k herectví byla vždy upřímná a že léta, kdy jsem se mu věnoval, pro mě byla velmi přínosnou zkušeností," doplnil herec v důchodu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.