Radim Uzel popsal průběh nákazy: Ztratil jsem čich, chuť a 12 kilogramů. Prodělal plicní embolii, říká

Lékař Radim Uzel popsal průběh onemocnění
Lékař Radim Uzel popsal průběh onemocnění
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 10. 2020

Známý český lékař Radim Uzel (80) se v září nakazil zákeřným koronavirem. Na téměř dva týdny putoval do nemocnice. A i když už dávno není infekční, stále u něho přetrvávají potíže s dýcháním. Pro ŽivotvČesku.cz popsal přesný průběh nemoci, která vzbuzuje v lidech velké obavy.

"Mám negativní koronavirový test několik týdnů, ale stále mám dechové potíže. Lepší se to den ode dne, ale podle lékařů budou následky onemocnění trvat několik týdnů či měsíců," řekl ke svému aktuálnímu stavu Radim Uzel pro ŽivotvČesku.cz.

Nové onemocnění ho překvapilo. Sám o něm říká, že rozhodně nejde o chřipečku, jak mezi lidmi koluje. Radim Uzel popsal, jaké stavy během průběhu nemoci zažíval. "Ne, chřipečka to opravdu není. Nakazil jsem se začátkem září a první příznak byl absolutní nechutenství. Každé jídlo mi přišlo odporné a nemohl jsem rozeznat chutě. Dále jsem ztratil čích, což mě dost vyděsilo. Třeba víno mi přišlo jako obyčejná tekutina bez chuti. Přestal jsem jíst a trpěl jsem nechutenstvím. Za dobu své infekce jsem zhubl 12 kilogramů," prozradil uznávaný lékař pro ŽivotvČesku.cz.

I když v první fázi nemoci zůstal v domácí karanténě, když se jeho stav začal zhoršovat, usoudil, že je nutná hospitalizace.

"Přibyly silné dechové problémy. Následně mi vyšel pozitivní test a po týdnu jsem se nechal hospitalizovat. Lékaři zjistili, že mám těžký kyslíkový deficit. Problém byl zejména při jakékoliv námaze, jen těžko jsem vyšel schody a k tomu jsem měl mírně zvýšené teploty, horečku jsem nikdy neměl," popsal Uzel s tím, že měl velkou výhodu, že je nekuřák a ve svém věku netrpí žádnou nemocí jakou je třeba cukrovka. Lékaři ale během hospitalizace zjistili, že Radim Uzel má lehkou plicní embolii.

"V nemocnici mi dali kyslík, klasicky do nosu. Lékaři mi udělali všechna vyšetření a na CT mi zjistili, že mám lehkou embolii plic. Virus způsobí, že ten plicní parenchym začíná být velmi citlivý na krevní sraženiny, přitom jsem měl jen na nohách lehký zánět žil a z toho to bylo. Nasadili mi tedy lék, který snižuje krevní srážlivost. Za dalších pět dní mi udělali znovu test na virus, který mi vyšel negativně a z infekčního mě přeložili na kardiologii, kde začali léčit tu embolii," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Radim Uzel.

Celá hospitalizace známého sexuologa trvala celkem 12 dnů. Následně byl propuštěn do domácího léčení. "Co bylo pozoruhodné, že ač jsem byl infekční a byl jsem v kontaktu s mou ženou, ta se nenakazila, nebo nevyšel jí pozitivní test," dodal pro ŽivotvČesku.cz Uzel s tím, že stále u něho přetrvávají dechové problémy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.