Řadu týdnů po prodělání covidu si lidé stěžují na následky nemoci. Přehled těch nejčastějších

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Současná epidemie má novou kategorii nemocných - takzvané »postcovidové«. Jsou to lidé, kteří i tři až čtyři měsíce po překonání choroby hlásí určité obtíže. A nejsou rozhodně příjemné. "Měl jsem lehký průběh podobný silnější chřipce. A dobré to není ani měsíc po vyléčení. Pořád bojuji s kašlem a únavou," popsal své obtíže pro ŽivotvČesku.cz Muž roku 2009 Martin Zach, kterého čeká řada dalších vyšetření.

Pacienti vyléčení z covidu-19 si i několik měsíců po prodělané nemoci nejčastěji stěžují na přetrvávající dušnost či bolesti na hrudníku. Tyto příznaky mohou signalizovat postižení plic nebo srdce.

"U postcovidového syndromu přetrvávají potíže 12 týdnů od zjištění onemocnění. Nejčastějšími příznaky bývá únava, dušnost při námaze, kterou pacienti sami charakterizují jako stav, kdy se nemohou dostat do formy," uvedla primářka oddělení plicních nemocí Nemocnice AGEL Prostějov Ivona Grygárková.

Dalšími častými příznaky jsou bolesti hlavy, kloubů, bolesti na hrudníku, potíže se spaním, nemožnost se soustředit, poruchy paměti a případně i vypadávání vlasů nebo kožní problémy. Častá je také ztráta chuti a čichu.

Epidemická situace v Česku vykazuje alarmující čísla především v počtu hospitalizovaných a...

Postcovidový syndrom může podle Grygárkové postihnout všechny pacienty bez rozdílu věku. Lékaři v prostějovské nemocnici ale nyní evidují v postcovidovém centru mnohem častěji mladé lidi a ženy. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.