Rakovina plic vzala Anně Slováčkové život. Roman Prymula popsal, jak zákeřná nemoc postupuje

Začátkem října roku 2023 Anna Slováčková přiznala, že se jí vrátila vážná nemoc. Tentokrát se jí nádor usadil v plicích. O složitosti onemocnění rakovinou pro ŽivotvČesku.cz již dříve promluvil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který poukázal na to, že současná medicína dává poměrně příznivé prognózy na vyléčení, zaleží ale na době detekce onemocnění. V případě Aničky Slováčkové bohužel nemoc postupovala velmi agresivním způsobem.
První boj se zákeřnou rakovinou Anna Slováčková vyhrála a pár let byla bez dalších zdravotních komplikací. Dcera Dády Patrasové a Felixe Slováčka ale po necelých čtyřech letech oznámila velmi smutnou informaci, že se jí rakovina vrátila. Před více než rokem a půl si vyslechla krutou diagnózu – nemoc tentokrát udeřila v oblasti plic.
Krutá zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Anička později přiznala, že dlouhé měsíce předtím, než jí nádor v plicích našli, trpěla častým kašlem, který ji omezoval především v noci. Diagnóza dcery zdrtila především milující maminku Dádu Patrasovou. "Dáda je z toho zlomená, zkrátka jako každá citlivá ženská," řekl tehdy pro ŽivotvČesku.cz Felix Slováček.
Aničku čekal další náročný boj, kdy opět podstupovala sérii chemoterapií. Po několika měsících se ale dozvěděla, že tentokrát podstupuje paliativní léčbu. "Nevěděla jsem, co to znamená," přiznala v podcastu Bellis Pink Talks o rok později. Když se dozvěděla, že její nemoc se vyléčit nedá, pomalu se začala smiřovat se svým osudem.
O nádorovém onemocnění z odborného hlediska promluvil pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf resortu zdravotnictví a mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula. Poukázal na to, že v současnosti medicína umí porážet i nemoci, u kterých před lety byly poměrně nepříznivé statistiky.
"Pokud mluvíme o procesu maligního nádoru, tak v tomto případě dochází k tomu, že většina invazivních nádorů je schopna metastázovat do různých orgánů, a pokud se podaří v první fázi zastavit nádorové bujení, tak zpravidla k metastázování nedochází. Pokud dojde k tomu, že se proces nepodaří zastavit, tak pokračuje nádorové bujení do okolí, kdy se nádor zvětšuje, postihuje lymfatické uzliny a vytváří metastázy – to znamená sekundární nádorové bujení – v dalších orgánech. Řada primárních nádorů metastázuje třeba do plic, do jater, do kostí i do mozku," přiblížil již dříve v krátké a obecné rovině uznávaný odborník proces šíření choroby.
Zdravotnictví dnes oplývá řadou vylepšených metod léčby a lékaři se mohou v rámci účinného postupu spolehnout na nová léčiva, která v boji s vážným onemocněním přináší velmi příznivé výsledky.
"Obecně se dá říct, že prognóza v rámci léčby se výrazně zlepšila, protože máme celou řadu specifických biologických preparátů, které jsou významně účinnější, než tomu bylo v minulosti, ale vždy záleží na tom, zda se nádorové onemocnění podaří zachytit dostatečně brzy. Pokud se to podaří, tak kombinace chirurgické léčby, biologické léčby a eventuálně ozáření zpravidla vede k tomu, že jsme schopni s nádorem účinně bojovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula s tím, že rakovina plic se řadí k nejzhoubnějším onkologickým onemocněním. V České republice je každý rok zjištěno přibližně 6 až 7 tisíc případů zhoubného onemocnění a okolo 5 tisíc pacientů na něj každoročně zemře.
Rakovina plic pak bývá v počátečních stádiích často zcela bez příznaků. Nezpůsobuje bolest a pacient většinou nepociťuje žádné výrazné potíže. Právě to je důvod, že je onemocnění často diagnostikováno až v pokročilé fázi, kdy jsou možnosti léčby výrazně omezené.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.