Rakušan kauzu s šifrovaným telefonem ustojí, je to ale samozřejmě podivné, říká v rozhovoru politolog

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2023

Rozhovor: Vlastnictví šifrovaného telefonu nemůže být důvodem pro odvolání člena vlády, reagoval premiér Petr Fiala (ODS) na výzvu opozičního hnutí ANO k odvolání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ve Sněmovně v úterý představitelé ANO oznámili, že příští týden začnou sbírat podpisy pro hlasování o nedůvěře, pokud Fiala nebude reagovat na informace o tom, že Rakušan šifrovaný telefon vlastnil. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politologa Josefa Mlejnka z Institutu politologických studií FSV UK, který v rozhovoru uvedl, že neočekává, že by kauza měla vliv na další chod vlády.

Pane Mlejnku, kauza okolo Víta Rakušana a jeho šifrovaného telefonu nadzvedla opozici ze židle. Může mít vliv na nějaký odliv voličů STAN?

Opozici se to samozřejmě hodí. Předpokládám, že vládní koalice se kvůli tomu »nerozsype«. Samozřejmě je to podivné, ale pokud jde o samotnou kauzu a pouze argument proti Vítu Rakušanovi, že měl jen ten šifrovaný mobil, tak to je hodně málo k něčemu zásadnímu.

Takže očekávat, že ministr vnitra odstoupí, je liché?

Pokud nejsou žádné další důkazy, že šifrovaným mobilem domlouval něco nekalého, tak si myslím, že to ustojí.

A pokud jde o přeliv voličů?

Tady si myslím, že voliči pětikoalice se nebudou přelévat ani k Babišovi, ani k Okamurovi, to je pro většinu z nich nepřijatelné. Je ale možné, že se mohou přelévat uvnitř pětikoalice.

Může tedy tímto pohledem z toho těžit třeba ODS?

Těžko říct, úplně se mi nezdá, že by voliči STAN přebíhali k ODS, která má zase »Blažka« (kauza, kdy se ministr spravedlnosti setkal údajně vlivem počasí s lobbistou Martinem Nejedlým, pozn. red.). V tuto chvíli si nemyslím, že by to mělo vliv na nějaké přebíhání voličů.

Podobných »mikrokauz« přibývá, pokud k tomu přičteme nepopulární opatření jako konsolidační balíček, úpravy penzí a podobně, lze se divit, že popularita pětikoalice u veřejnosti klesá?

Je to paradox, protože skóre vlády v průzkumech moc příznivé není, ale pokud jde o volební modely, tak v součtu to vychází pořád stejně jako u voleb. Z toho vyplývá, že voliči pětikoalice nemají alternativu, tak se pětikoalice dále drží, i když jsou třeba nazlobení na vládu za energetickou krizi, případně mají obavy kvůli snížení důchodu a podobně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.