»Rasista« Ondřej Kúdela bude dál bojovat za očištění svého jména. Právník zhodnotil, jaké má šance

Ondřej Kúdela v diskuzi s hráči Rangers
Ondřej Kúdela v diskuzi s hráči Rangers
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2021

Fotbalista Slavie Praha Ondřej Kúdela (34) je dál organizací UEFA považován za člověka, který proti soupeři Glenu Kamarovi (25) použil rasistické urážky. Odvolání bylo zamítnuto a český hráč by měl kvůli trestu přijít také o EURO. Zbraně ale ve spolupráci se svým právníkem neskládají, obrátí se na Mezinárodní sportovní arbitráž. "Tam ty šance vidím 50 na 50," řekl pro ŽivotvČesku.cz hráčův právník René Cienciala.

Odvolací komise organizace UEFA zamítla odvolání Ondřeje Kúdely proti trestu, který byl vynesen kvůli událostem při utkání Evropské ligy mezi FC Rangers a Slavií Praha. Český obránce tak dál musí počítat s trestem na deset zápasů, který ho nepustí na Mistrovství Evropy.

"Nejsme tím rozhodnutím překvapeni, ale rozhodně nás to mrzí," zhodnotil zamítnuté odvolání pro ŽivotvČesku.cz hráčův právník René Cienciala. Odvolací komise uvěřila tomu, že Ondřej Kúdela na konci zápasu rasisticky urážel hráče Glena Kamaru. Útočníkovi skotského týmu slova o opici dosvědčil jeho kamarád z klubu Bongani Zungu. Podle Ondřeje Kúdely i týmu Slavie Praha přesná slova slyšet nemohl, protože od diskuze mezi slávistickým obráncem a Kamarou byl daleko, ale UEFA i tak vsadila na jeho svědectví. Boj s organizací UEFA tak český hráč prohrál, dál ale chce očistit své jméno a obrátí se k Mezinárodní sportovní arbitráži.

"Půjdeme do arbitráže. Když to řeknu trochu s nadsázkou, tak pokud se u organizace UEFA ty šance limitně blížily nule, tak u sportovní arbitráže by to mohlo být 50 na 50. Vnímáme, že tam je šance, že naše argumenty budou řádně vyslechnuty, posouzeny a vyhodnoceny," popsal pro ŽivotvČesku.cz vyhlídky českého hráče jeho právník s tím, že pevně věří, že v Lausanne, kde sportovní arbitráž sídlí, se budou případu věnovat s chladnou hlavou a znovu zhodnotí, zda svědek Bongani Zungu opravdu mohl slyšet šeptání na několik metrů a zda nesvědčil pouze účelově ve prospěch svého kamaráda z klubu.

"Čekáme nyní na to, že od organizace UEFA obdržíme odůvodnění. Jakmile obdržíme odůvodnění rozhodnutí odvolací komise, tak pak máme deset dnů na to, abychom zahájili arbitráž. Pak je potřeba uspořádat procesní kroky, bude třeba dát prostor k vyjádření protistraně. Jakmile se ustaví senát, tak se začne hledat termín pro ústní jednání. Tam záleží, kdo bude v senátu, jak bude vytížen a jestli covidová omezení už umožní, abychom se potkali osobně, či zda se to bude dělat online. Obecně očekávám, že celé to řízení od zahájení do rozhodnutí může trvat půl roku. Když se to bude natahovat kvůli covidu, může to trvat až rok," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz René Ciencala.

Ondřej Kúdela, který trvá na tom, že rasistické urážky se nedopustil, tak přijde o vrchol kariéry, protože pokud se nestane něco zcela mimořádného, tak Mezinárodní sportovní arbitráž nestihne rozhodnout do začátku evropského šampionátu - EURO začíná už 11. června.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.