Rastislav Maďar a možný střet zájmů: Propaguje očkování a zároveň do ČR dovážel vakcíny, tvrdí právník Nielsen

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 9. 2021

Skupina právníků a lékařů dál napadá způsob, jakým ministerstvo zdravotnictví připravovalo a připravuje nařízení, která mají pomáhat v boji s koronavirem v Česku. Právník Tomáš Nielsen uvedl, že skuteční odborníci jsou umlčováni lidmi z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). V této souvislosti Nielsen uvedl, že prominentní představitel skupiny MeSES Rastislav Maďar (48) donedávna figuroval jako předseda dozorčí rady soukromé slovenské společnosti, která do Česka dovážela vakcíny. "Ten můj facebookový status můžete publikovat," potvrdil Tomáš Nielsen pro ŽivotvČesku.cz s tím, že za vyjádřením si stojí. "Nepodnikám, nevlastním žádnou firmu, nevěnuji se obchodu, nedostávám žádné provize," reagoval na obvinění epidemiolog Rastislav Maďar (48) s tím, že se poradí s právníkem a hodlá se bránit.

"V odůvodnění ministerstva lze najít několik tvrzení, která jsou jednoznačně nepravdivá nebo zmanipulovaná," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz již dříve právník Tomáš Nielsen, který je přesvědčen, že postup ministerstva zdravotnictví je v mnoha bodech v rozporu se zákonem. "Permanentní problém soudních sporů pak je to, že ministerstvo v prvních větách svého vyjádření napíše, že disponuje odbornými týmy, jako je Státní zdravotní ústav nebo Ústav zdravotnických informací a statistiky, ale nikde v těch odůvodněních to nedokumentuje žádnou studií či odborným dokumentem těchto ústavů," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Nielsen, který se několikrát vyjádřil, že v Česku je v boji s koronavirem prosazována pouze jedna linie názorů a hlasy vědců, kteří nejdou ministerstvu na ruku, jsou umlčovány.

"Hlavním hybatelem umlčování odborníků s jiným než oficiálním názorem, diskriminačních opatření MZ, nekritické propagace očkování, plošného testování a dalších kroků, které nemají žádný pozitivní dopad na řešení epidemie, vytvářejí ale obrovský prostor pro zisky farmaceutických společností v ČR i zahraničí, se víc a víc zdá být skupina poradců vlády MeSES (s podporou lobistické České vakcinologické společnosti). A shodou okolností právě R. Maďar, prominentní představitel skupiny MeSES, donedávna figuroval jako předseda dozorčí rady soukromé slovenské společnosti Avenier a.s., výhradního dealera vakcín v ČR," napsal na Facebook Tomáš Nielsen.

V listopadu 2020 tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný informoval, že společnost Avenier se bude podílet na plošném testování, měla zajistit distribuci testů. V té době byl podle členem dozorčí rady právě Maďar. "Tato věc jde úplně mimo mou osobu. Na dozorčí radě se to neprojednávalo. Jsem šéflékař center očkování a cestovní medicíny a předseda lékařské rady. Logistika a zásobování jsou jiná divize," řekl v roce 2020 Rastislav Maďar pro web TN.cz.

Po publikaci Nielsenova statusu Rastislav Maďar zaslal vyjádření do redakce ŽivotvČesku.cz. "Toho člověka (Nielsena) neznám, pokud něco takového veřejně řekl nebo napsal, je to drzá nehoráznost. Od státu jsem do teď nechtěl ani neobdržel za svou práci ani korunu, i v rámci druhého mandátu Adama Vojtěcha jsem trval na tom, že budu pracovat bezplatně. Nepodnikám, nevlastním žádnou firmu, nevěnuji se obchodu, nedostávám žádné provize, můj plat lékaře v ordinaci se za dobu pandemie nezměnil," uvedl Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se svým právníkem bude konzultovat podání trestního oznámení.

Epidemiolog později dodal, že může jít o útok za to, že na fakultě nebyl prodloužen úvazek viroložce Haně Zelené. Osobu viroložky Zelené ve svém statusu zmínil také Tomáš Nielsen. Lékařka, která vede oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě, patří ke kritikům postupů a opatření, jakými s koronavirem bojuje české ministerstvo zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.