Rastislav Maďar bez obalu prozradil, co se v souvislosti s covidem stane při návratu žáků 1. září do lavic

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 8. 2021

Žáci základních a středních škol se na začátku září třikrát preventivně otestují na covid-19. Testování začne 1. září, děti nastupující do prvních tříd základních škol se ale budou moci testovat až 2. září. Půjde o antigenní testování. Podle epidemiologa Rastislava Maďara (48) návrat žáků do škol z obecného hlediska přinese změnu stavu, který z epidemiologického hlediska může být rizikový. "Otevření škol přinese výrazné zvýšení mobility populace," řekl pro ŽivotvČesku.cz člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace MeSES.

Termíny testování jsou: 1. 9., pro prvňáčky 2. 9., a dále 6. a 9. 9. Následně se bude testování vyhodnocovat. Hlavním cílem testování ve školách má být zajištění bezpečného poprázdninového návratu žáků k prezenčnímu vzdělávání a minimalizace rizika přenosu covidu-19. Výjimka bude platit pro děti s očkováním nebo dokladem o prodělané nemoci.

Podle epidemiologa Rastislav Maďara jistá rizika pro vývoj šíření viru existují. A to zejména pro jedince, kteří neprodělali onemocnění nebo nejsou plně očkováni. "Otevření škol přinese výrazné zvýšení mobility populace, a to logicky i intenzivnější koloběh viru. V riziku budou především neočkované osoby, které covid neprodělaly. Ty bude virus postupně v populaci nacházet," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

Vláda na testování žáků vyčlenila prostředky do výše 237 milionů korun, z toho 210 milionů na antigenní a 27 milionů na PCR testy. Výdaje škol na testování budou nejprve hrazeny z rozpočtu ministerstva školství, následně bude možné požádat o proplacení z Fondu solidarity.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.