Rastislav Maďar: Kompletní dokumentaci vakcín nikdo v ČR neviděl, rizika jen těžko hodnotit, říká epidemiolog

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2020

Vakcína by měla být tím, co populaci ochrání před následky šíření viru SARS-CoV-2. Řada lidí má ale obavy z látky, která je vyvinutá poměrně za krátkou dobu a jsou k očkování skeptičtí. Podle bývalého vládního epidemiologa Rastislava Maďara (47) je realita, že očkování populace zastaví pandemii, ale v tuto chvíli jen těžko hodnotit rizika. A to zejména kvůli tomu, že podle odborníka doposud jen těžko někdo viděl kompletní dokumentace klinických studií, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle současného ministra zdravotnictví Jana Blatného má Česko zájem o čtyři miliony dávek vakcíny, první by dle jeho slov měly dorazit v lednu či v únoru, prioritně se budou očkovat rizikové skupiny – senioři a zdravotníci. Blatný chce proočkovat 65 až 70 procent české populace. Jenže podle průzkumů se lidem moc do očkování nechce. Hojně se diskutuje o tom, zda vakcína vyrobená za 8 měsíců je opravdu tím, co život v Česku vrátí do zajetých kolejí před epidemií. A také zda bude opravdu pro lidi bez rizik.

"Podle mého názoru zatím nikdo v České republice neviděl kompletní dokumentaci k provedeným klinickým studiím jednotlivých vakcín, takže není přesně možné hodnotit, jak je to s riziky. Masivnější očkování začne o něco dříve v zahraničí než u nás, a to nám přinese další užitečný soubor dat k bezpečnosti vakcín," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar, který zároveň upozorňuje na to, že očkování je efektivní cesta, jak zastavit celosvětovou pandemii koronaviru.

"Pokud jde o zastavení pandemie, očkování ten potenciál určitě má. Kolektivní imunita bude snad dosažitelná jeho kombinací s přirozenou imunizací čísti populace na dočasnou dobu po prodělané nemoci. Pokud proporce lidí majících očkování po nemoci a po očkování dosáhne po určitý čas společně 60 až 70 procent, zastaví to přenos viru a populaci a ochrání zbytek neimunních. To je princip kolektivní imunity," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.