Rastislav Maďar je přesvědčen, že na podzim asi nastane zhoršení. K vážnosti situace promluvil Milan Kubek

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 6. 2021

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, bude stoupat reprodukční číslo, ale epidemie nezatíží nemocnice. Pak je možné vývoj udržet měkkými opatřeními. Na diskusi zástupců oboru hotelnictví a gastronomie (HoReCa) a vládních představitelů to dnes řekl epidemiolog Rastislav Maďar (48). Podle Milana Kubka (53) se dá počítat s tím, že na podzim se některým opatřením nevyhneme. "Je jisté, že covid ještě neřekl své poslední slovo a myslím si, že nějaké uzávěry či opatření budou," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory.

Podle Maďara je málo pravděpodobný scénář, že nastane útlum epidemie. "Tomu nevěřím, tak naivní nemůžeme být," řekl. Další možností je, že infekce bude postihovat lokální ohniska a kolektivy neočkovaných. Za předpokladu dobré proočkovanosti se ale nebude šířit plošně.

Podle Milana Kubka epidemie neskončila a na podzim ještě »vycení zuby«. "Nikdo nevíme, co na podzim bude. Ale je jisté, že covid ještě neřekl své poslední slovo. Míra proočkovanosti je stále nízká. Otázka je, kolik lidí se nechá do podzimu naočkovovat a jedna dávka očkování nic neřeší. Je pravděpodobné, že u nás rozšíří indická mutace, dnes zvaná jako delta, která je agresivnější a šíří se rychleji. Bude mít evoluční výhodu, ale jsem optimistický v tom, že situace je jiná. A věřím, že řada lidí se do té doby nechá naočkovat. Domnívám se, že se nevyhneme nějakým uzávěrám," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek svůj pohled na vývoj epidemie na podzim.

Za poměrně pravděpodobný označil Maďar scénář, že na podzim se zhorší epidemická situace a bude stoupat reprodukční číslo. To udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Nyní je dlouhodobě pod hodnotou jedna, což znamená, že epidemie klesá. "Epidemie je rizikovější v zimních obdobích o desítky procent," řekl Maďar. Tento scénář počítá s tím, že by se zhoršení situace neprojevovalo v nemocnicích, tedy, že by nemocnice nebyly zahlceny lidmi s těžkým průběhem onemocnění. Pak by podle Maďara bylo možné udržet epidemii pomocí tzv. měkkých opatření, jako je například nošení ochrany úst a nosu, dezinfekce rukou a dodržování rozestupů.

Nejhorší variantou by bylo to, že bude stoupat epidemie a zároveň se to projeví v nemocnicích. Podle Maďara je rizikem, že část nejstarší populace stále není očkována. Potřeba je podle něj přesvědčit i mladší lidi, kteří nevnímají covid-19 jako riziko, aby se očkovat nechali. Podle Maďara například ve Velké Británii klesá průměrný věk hospitalizovaných, v nemocnicích končí kvůli covidu i děti.

Za další riziko označil Maďar variantu delta, která je známá jako indická. "Od momentu importu do země (...) má tendenci za měsíc až dva vytlačit britskou variantu," konstatoval. Před touto mutací jsou navíc podle něj chráněni jen lidé, kteří dostali obě dávky očkování.

Maďar se domnívá, že někteří lidé nyní epidemii podceňují, nenosí ochranu nosu a úst tam, kde je povinná, nedodržují vzdálenosti nebo s cílem vyhnout se karanténě podvádějí při cestování a neuvádějí, z které země skutečně cestují. Podle Maďara je ale stále důvod k opatrnosti. Ohniska covidu v Africe podle něj ještě nějakou dobu budou, také některé asijské země na tom s očkováním nejsou daleko.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.