Rastislav Maďar o nouzovém stavu: Série opatření by nastala, kdyby došlo k masivnímu šíření nákazy

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Se souhlasem Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 8. 2020

Rastislav Maďar - vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví - nepopřel, že by mohlo dojít v budoucnu k vyhlášení nouzového stavu. Od 1. září kvůli zamezení šíření nového koronaviru SARS-CoV-2 bude povinná ochrana úst a nosu ve vnitřních prostorách. Epidemiolog je přesvědčen, že výskyt respiračních onemocnění s chladnějšími dny bude výraznější.

Podle Rastislava Maďara bude nadcházející podzim období, které může být z epidemického hlediska poměrně problémové. Ke koronaviru se přidají další respirační onemocnění jako třeba chřipka. Počet nakažených by logicky mohl být vyšší. Navíc od záři se vrací děti do škol, kdy může být přenos nákazy mnohem výraznější. A to i přes povinnost ve vnitřních prostorách nosit roušku.

Pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog uvedl, že jedna z krajních variant může být zavedení nouzového stavu. A to za podmínky, že dojde k masivnímu komunitnímu šíření viru.

"Všichni doufáme, že k tomu nedojde. A už vůbec ne v té formě jako tomu bylo na jaře. Větší série opatření by musela nastat, až kdybychom byli svědky masivního komunitního šíření nákazy a současně by docházelo k významnému nárůstu počtu hospitalizací těžce nemocných, zejména na jednotkách intenzivní péče," upřesnil Maďar, za jaké situace by vyhlášení nouzového stavu mohlo nastat.

Podle Maďara je dost pravděpodobné, že s chladnější počasím se v Česku vyskytne tolik diskutovaná druhá vlna. "Někteří už vidí přicházet druhou vlnu teď, ale pravděpodobněji se se skutečnou druhou vlnou určité intenzity potkáme až s nástupem chladnějšího počasí," dodal vládní epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.