Rastislav Maďar odhadl, jakým směrem se vydá epidemie s otevřením škol a nástupem chladnějšího období

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 8. 2021

S podzimním počasím, návratem lidí z dovolených a dětí do škol odborníci očekávají zhoršení epidemie. Vývoj epidemie se projeví zhruba deset až 14 dní po návratu. Dopad na nemocnice bude zřejmý spíše až ke konci září. Nemělo by podle epidemiologa Rastislava Maďara (48) ale dojít k tomu, že by se měl opakovat podobný scénář jako v minulém roce. "S otevřením škol a nástupem chladnějšího období se incidence covidu-19 zvýší," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník.

V populaci nad 18 let má 69 procent lidí alespoň jednu dávku očkování, nebo je k očkování aspoň registrováno. Ve věkových kategoriích od 16 do 39 let se toto číslo pohybuje nad 50 procenty, u dětí mezi 12 a 15 lety dosahuje asi 30 procent. Jako klíčovou hranici označují odborníci 70procentní proočkovanost.

"Kvůli tomu, že většina populace má už vůči viru určitou imunitu následkem prodělané nemoci nebo po očkování, nemělo by to vést k dramatickému nárůstu obsazenosti lůžek intenzivní péče plošně ani k celostátnímu lockdownu," popsal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar svůj odhad na další vývoj epidemie v období, kdy stoupne mobilita lidí.

Riziko vidí odborníci také v nízké proočkovanosti v některých okrajových částech země. Podle nich je možné, že by tam mohla vzniknout ohniska šíření nákazy. V současnosti tři čtvrtiny nových případů se týkají lidí, kteří nejsou očkovaní, a denní přírůstky ve zranitelné populaci jsou v jednotkách případů. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.