Rastislav Maďar promluvil o rozvolňování. Musíme spoléhat na efekt promoření, míní epidemiolog

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia.cz

Česko by se už za pár dní mělo dočkat konce nouzového stavu, který trvá do neděle 11. dubna. S tím je spojeno také rozvolňování dosud platných vládních opatření. Ale podle slov ministra vnitra Jana Hamáčka (42) je nutné k němu přistupovat velmi opatrně a neukvapit se. Epidemiolog a odborník na cestovní medicínu Rastislav Maďar (47) upozorňuje na fakt, že Česká republika ještě stále nemá vyhráno, protože data ministerstva zdravotnictví vykazují stále vyšší čísla. "Musíme se spoléhat na efekt »promoření«, které v tomto smyslu supluje populační imunitu získanou očkováním a na samotnou vakcinaci hlavně v kategorii 55 let a výše," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku je aktuálně potvrzeno ke dni 5. dubna celkem 1 555 731 pozitivně testovaných na koronavirus, z toho 245 948 lidí spadá do věkové kategorie 65+. V nemocnicích pak leží 5 794 pacientů. Smutné číslo 27 057 pak udává počet těch, kteří s onemocněním covid-19 zemřeli. Informují o tom statistiky ministerstva zdravotnictví.

Epidemická situace v zemi se pomalu zlepšuje a podle vlády je to výsledek především omezení volného pohybu, tzv. lockdownu a dalších striktních opatření, která šíření koronaviru zbrzdila. Podle slov odborníků ale ještě není vyhráno.

"I když epidemie brzdí, stále jsme výš, než drtivá většina jiných zemí. Abychom předešli dalšímu možnému budoucímu přetížení intenzivní péče u plánovaného rozvolňování, musíme se spoléhat na efekt »promoření«, které v tomto smyslu supluje populační imunitu získanou očkováním a na samotnou vakcinaci hlavně v kategorii 55 let a výše," řekl Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je důležité od nakažených lidí získat protilátky.

"Navíc se musí co nejvíce definovaných rizikových skupin dostat co nejdříve po pozitivitě testu k infuzi monoklonálních protilátek, a to ideálně přes svého praktického lékaře ještě dříve, než se jejich stav zhorší a bude vyžadovat hospitalizaci," dodal uznávaný epidemiolog Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz

Očkováno bylo dosud 1 819 589 a vyléčených lidí, kteří covid prodělali, je 1 411 748. Testování se provádí pomocí antigenních a PCR testů, přičemž antigenní (které mají rychlý výsledek, jsou levnější, ale méně přesné než PCR testy) se zatím využívají více.

Od poloviny března postupně klesají rovněž počty lidí s covidem-19 v nemocnicích. K úterku...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.