Epidemiolog Rastislav Maďar: Roušky v metru zůstanou a zavedou se za týden i jinde

Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Foto: Archiv Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2020

Pokud počty nakažených nebudou mít klesající tendenci, čeká obyvatele hlavního města další opatření. Alespoň takový má výhled epidemiolog a vedoucí vládního týmu pro rozvolňování Rastislav Maďar.

Maďar se v rozhovoru pro Právo vyjádřil, že v tuto neexistují úvahy, že by se třeba v pražském metru sundavaly roušky. Spíše naopak.

"V metru určitě ještě zůstanou. V Praze máme nejvyšší reprodukční číslo (1,9 – kolik lidí může nakazit jeden pacient), které může ještě stoupat. Zatím není důvod, abychom se zamýšleli, že se něco z toho, co platí, bude rušit. Spíš se za čas, třeba za týden, roušky zavedou i jinde nebo se přijmou další opatření," uvedl odborník.

Podle něj zavedení roušek v neklimatizovaných vozech městské hromadné dopravy zatím nikdo nechce, ale pokud epidemiologická situace nebude dobrá, je to řešení. "Velká část nadzemní hromadné dopravy není klimatizovaná a v extrémně horkém počasí nechceme, aby docházelo ke kolapsům. Epidemiologická situace by se musela zhoršit tak, že by nám to přišlo jako menší zlo," dodal v rozhovoru pro portál Maďar.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.