Rastislav Maďar: S druhou vlnou koronaviru se potkáme s nástupem chladnějšího počasí

Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Foto: Archiv Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2020

Vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar hodnotí, že v srpnu není v Česku z pohledu šíření nákazy koronaviru situace zcela ideální. Za čtvrtek hygienici oznámili nových 330 pozitivních případů COVIDU-19. Epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že bude s nadcházejícími týdny prosazovat zavedení roušek. Zároveň s nástupem chladnějšího počasí očekává možný výskyt druhé vlny epidemie na území České republiky.

Podle Rastislava Maďara bude nadcházející podzim obdobím, které může být z epidemického hlediska poměrně problémové. Oproti třeba chřipce vzhledem k teplotám, vir neztrácí kvůli ultrafialovému záření virulenci ani infekciozitu a podle epidemiologa se různé respirační choroby mohou překrývat.

"Virus se přenáší na krátkou vzdálenost a za krátkou dobu přímo z člověka na člověka, efekt UV záření se tam významně uplatnit nestihne. To spíše u nepřímého přenosu přes povrchy a ruce, to je ale méně důležitý způsob nákazy. Na podzim se budou velmi pravděpodobně jednotlivé virózy překrývat a nasedat na sebe, což bude dost velkou komplikací z různých úhlů pohledu. I bez mutace a zvýšené agresivity. Taky proto bude tak moc záviset na osobní zodpovědnosti a dodržování prevence každým z nás," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog.

Podle Maďara bude v Česku potřeba i zavedení plošného nošení ochrany nosu a úst. "Jen v některých vnitřních veřejných prostorech. Roušky nám mohou na podzim a v zimě významně pomoci. Navíc je to prevence, které nevede k negativním ekonomickým dopadům, naopak, může snížit nemocnost i na jiné respirační infekce a tím přispět k menší zátěži zdravotnického a sociálního systému," má jasno odborník s tím, že přesné datum ministerstvo zdravotnictví sdělí v průběhu příštího týdne, pravděpodobně ve čtvrtek.

Druhá vlna na podzim?

Podle Maďara je dost pravděpodobné, že s chladnější počasím se v Česku vyskytne tolik diskutovaná druhá vlna. "Někteří už vidí přicházet druhou vlnu teď, ale pravděpodobněji se se skutečnou druhou vlnou určité intenzity potkáme až s nástupem chladnějšího počasí," upřesnil Rastislav Maďar, který věří, že se mu s jeho týmem podaří sílící šíření viru v Česku potlačit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.