Rastislav Maďar uvedl, co zajistí klidné rozvolňování. Promluvil i o tom, co ho naplňuje obavami

Bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar
Bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Se souhlasem Rastislava Maďara

V České republice jsou další mutace koronaviru. Kromě indické varianty, která se potvrdila v posledních dnech, hygienici evidují také kombinaci nigerijské a britské, dále britské a floridské. Novinářům to v pátek řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62), který dál připomněl, že od 3. května dojde k řadě rozvolnění. "Každá vlna rozvolnění má stanovené parametry pro to, aby se mohla uskutečnit," zhodnotil nadcházející kroky vlády pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar.

Ministr zdravotnictví připomněl některá čtvrteční rozhodnutí vlády, která budou platit od 3. května a týkají se mimo jiné otevření služeb, jako jsou kadeřnictví, pedikúra či masáže. V sedmi krajích, kde je vývoj epidemie lepší, bude také možné otevřít muzea, galerie a vrátit další část dětí do škol. Arenberger zdůraznil, že ministerstvo trvá na tom, aby si lidé i nadále chránili ústa a nos. 

"Každá vlna rozvolnění má stanovené parametry pro to, aby se mohla uskutečnit. Když se situace zhorší, další vlna se odloží. Bezpečnost rozvolnění zvyšují 3 miliony aplikovaných dávek vakcín, protilátky u milionu osob, které nemoc prodělaly a částečně také preventivní testování. Spíše mě naplňuje obavami to, že poměrně mnoho lidí nedodržuje ani ta preventivní opatření, která stále platí," vyhodnotil, jak se bude přistupovat k rozvolnění a co je hrozbou pro vývoj epidemie pro ŽivotvČesku.cz Rastislav Maďar.

Zbývající služby jako například řemesla se budou podle šesti vládních balíčků rozvolňování moci otevřít 10. května spolu s maloobchodem. Spojí se tak druhý a třetí balíček. Na tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51).

Zpěvačka Helena Vondráčková (73) musela kvůli koronavirové epidemii a s ní spojenými vládn...

Podnikatelské aktivity se podle Havlíčka budou uvolňovat i nadále podle představeného plánu. Na čtvrtý balíček nastane čas 17. května, ale jen za předpokladu, že počet nakažených za týden klesne pod 75 na 100.000 obyvatel. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.