Rastislav Maďar zhodnotil epidemii. V dohledné době nás čeká nárůst obětí a negativní vývoj, predikuje

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Se souhlasem Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 12. 2020

V současnosti se epidemie na území České republiky opět dostává mimo kontrolu. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES stouplo o pět bodů na 69, což stále odpovídá čtvrtému stupni rizika. Za zhoršením indexu je růst reprodukčního čísla na 1,22. Dál se také zvyšuje denní nárůst pozitivních případů. "V nejbližší době nás bude čekat negativní vývoj epidemiologické situace a další nárůst obětí," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar.

Uznávaný odborník vidí situaci jako silně alarmující. Podle něj došlo k rozvolnění velmi brzy, a to v celém spektru segmentů.

"Aktuálních téměř 6 tisíc nakažených, reprodukční číslo 1,22 a stále málo testovaných s vysokou pozitivitou PCR testů, to je už pomalu na skok z trojky rovnou do pětky. Mělo se rozvolňovat později. Stačilo týden počkat, aby teď bylo líp," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Rastislav Maďar, který byl vládním epidemiologem, že urychlení rozvolnění vládní činitele zbytečně uspěchali.

"Školní volno a snížená mobilita populace o vánočních svátcích situaci o něco zlepší. To se však projeví až za týdny. V nejbližší době nás bude čekat negativní vývoj epidemiologické situace a další nárůst obětí," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník, který se během jarní vlny epidemie významně přičinil k jejímu potlačení.

Od března laboratoře v ČR odhalily 575.422 nakažených. Vyléčilo se zhruba 503.000 z nich. Aktuálně je v zemi s potvrzenou nákazou přibližně 63.000 lidí, většina má lehký průběh. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.