Realita okolo nové mutace viru. Roman Prymula promluvil o hlavním riziku a odolnosti na vakcínu

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 1. 2021

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je až téměř o polovinu nakažlivější než současná rozšířená varianta. Epidemiolog Roman Prymula uvedl, že to znamená poměrně velkou komplikaci, protože urychluje šíření viru v populaci. "Pokud se virus šíří o 40 procent rychleji, tak opatření, která nyní v Česku platí, by se měla o tento podíl také zpřísnit," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že existují další rizika. Jde zejména o nadměrnou zátěž pro zdravotnický systém.

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně přepracovává protiepidemický systém PES, do něhož chce zakomponovat další kritéria, aby se zabránilo rychlému šíření a byl připraven zdravotní systém. Změny se podle ministra projeví v nové tabulce PES.

"Riziko vyššího zatížení zdravotnického systému samozřejmě existuje. Mutace se budou vyskytovat rychleji a některé mohou mít klinický význam. Dobrou zprávou zatím je, že vakcíny proti mutacím opravdu zatím fungují, ale podotýkám zatím," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že může dojít ke kolapsu nemocnic.

"Vlna, která může následovat stávající vlnu může logicky přijít. S vysokou mírou pravděpodobnosti bude vyvolána zmutovaným virem, který bude agresivnější a bude se rychleji šířit. Pokud bude šíření o 40 % rychlejší, je potřeba si uvědomit, že adekvátně přísnější musí být opatření, aby ji zastavila, tedy přísnější než stávající opatření," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný epidemiolog Roman Prymula s tím, že Česko nečekají v žádném případě lehké časy.

Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala kromě České republiky například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko. Podle různých odhadů by kmen mohl mít na našem území dominantní postavení oproti současnému kmenu někdy kolem března.

O aktuální epidemické situaci či očkování proti covidu-19 bude dnes (ve středu) jednat Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Předseda štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že epidemii pomohla zpomalit opatření z konce prosince, nevidí však zatím důvod k rozvolňování. Je podle něj nutné vyprázdnit nemocnice a počkat do doby, kdy bude přibývat nejvýše 1000 až 2000 potvrzených případů covidu-19 denně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.