Realita v nemocnicích. Hospitalizovaných s covidem je násobně více, odhadem kolem 10 tisíc, říká šéf ČLK

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 2. 2021

Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 klesl v sobotu k 6000, rekordní ale zůstává počet pacientů ve vážném stavu, je jich kolem 1300. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podle prezidenta České lékařské komory je ale realita jiná. "Kvůli covidu bude podle mého odhadu v nemocnicích hospitalizováno okolo 10.000 lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53) s tím, že statistiky vyřazují pacienty po 20 dnech hospitalizace.

Nemocniční péči vyžadovalo v sobotu 6021 nakažených, asi o 500 méně než v pátek. V mezitýdenním srovnání je ale hospitalizovaných asi o 400 více. Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po dvaceti dnech nevykazují příznaky koronaviru, ačkoli v nemocnicích dále zůstávají. Nemocnice v Česku jsou kvůli epidemii v současnosti přetížené.

"Poopravil bych údaj těch 6000 lidí s covidem v nemocnicích ve statistikách, protože nejpozději po 20 dnech jsou pacienti vyřazováni ze statistiky a počet nemocných bude o několik tisíc vyšší. Já jsem 2. února požádal ministerstvo zdravotnictví, aby se nelakovala skutečnost na růžovo a statistiky se dělaly férově. Pokud vím, tak se nestalo nic. A současné statistiky mohou vzbuzovat ve veřejnosti klamavý pocit, že situace není tak vážná. Kolik opravdu těch lidí je, jsou odhady, myslím si, že jich bude několik tisíc. Takže kvůli covidu bude podle mého odhadu v nemocnicích hospitalizováno okolo 10.000 lidí," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz šéf České lékařské komory a zdůraznil, že realita ohledně hospitalizací je taková, že skutečně přibývá v nemocnicích mladších ročníků.

"Hraje roli to, že pokud jde o mladé lidi, jsou hospitalizováni delší dobu, protože tím, že jsou mladší, déle bojují o život. Starší lidé umírají rychleji. Data o tom, kolik mladších lidí leží v nemocnici, ministerstvo nemá, takže jde spíše o empirická data z nemocnic. Ono se to ukáže dodatečně, ale ten trend je nezpochybnitelný," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku nákaza koronavirem prokázala zhruba u 1,153 milionu lidí, počet vyléčených dosáhl téměř 1,015 milionu. Aktuálně se s nákazou potýká téměř 119.000 lidí, nejvíce od loňského října.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.