Realita v nemocnicích: Primář infekčního oddělení upřesnil, zda opravdu covid napadá mladší ročníky

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 2. 2021

V současnosti počty nakažených covidem prudce rostou. Kromě obav z přetížení nemocnic se také mluví o rostoucím počtu hospitalizovaných lidí mladších ročníků. "Je pravda, že se tyto případy objevují," řekl pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice.

Data ÚZIS ukazují, že na začátku loňského roku byl patrný mírný výkyv v počtu mladších ročníků, v nemocnicích ale od března přibývalo covidových pacientů nad 75 let, pouze v létě je »předstihli« lidé mladší 65 let. Od loňského podzimu ale lůžka v nemocnicích plnili dál převážně lidé staršího věku.

V současoti oproti předcházejícím vlnám vyžadují intenzivní zdravotní péči i mladší ročníky, v několika krajích ale nemocnice přestávají kvůli vývoji koronavirové epidemie přijímat pacienty a sanitky je musí vozit do méně vytížených zdravotnických zařízení.

"Včera jsem si dělal statistiku, jak jsme na tom my. V tuto chvíli máme odléčeno přes 1200 covidových pacientů u nás na lůžkách a když jsem srovnával průměrný věk v listopadu, tak tam to byli ve věkovém průměru pacienti ve věku 70 let a včera to bylo 68 let. Je zde tedy mírný pokles. Je pravda, že se objevují případy, kdy se objevují mladší lidé, padesátníci, čtyřicátníci výjimečně mladší ročníky a opravdu je potřeba říkat, že dojde i k závažnému průběhu i u mladších ročníků. Nicméně platí, že závažným průběhem jsou ohroženi lidé vyššího věku a že průběh je u nich těžší ve smyslu, že skončí na jednotce intenzivní péče," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář z infekčního oddělení.

Vláda Petra Fialy (57) smetla minulou středu ze stolu vyhlášku o povinném očkování pro lid...

Důvodem zhoršující se situace je hlavně nová varianta koronaviru, která se v nejpostiženějších regionech vyskytuje u zhruba osmdesáti procent pozitivních vzorků. A protože se šíří rychleji, Česko je na prudce rostoucí trajektorii. Vyčerpání kapacit intenzivní péče do konce února hrozí přibližně v osmi krajích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu