Recepty na romská vánoční jídla najdete u táty Moniky Bagárové, říká Jan Bendig. Vyjmenoval, co všechno doma konzumují

Monika Bagárová a Jan Bendig
Monika Bagárová a Jan Bendig
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 12. 2021

Zpěvák Jan Bendig (27) sice miluje svého přítele Lukáše Rejmona (35), ale Vánoce nejraději tráví se svou rozvětvenou rodinou. A plánuje to i do budoucích let. Pro ŽivotvČesku.cz finalista pěvecké show SuperStar popsal tradiční romské Vánoce, které jsou ve znamení plných stolů.

Honzo, víte, co mě vždy zajímalo? Zda Vánoce slavíte se svým snoubencem Lukášem Rejmonem nebo se svou rozvětvenou rodinou?

Já slavím vždy s rodiči. Všichni se mě každý rok ptají, zda budu slavit s Lukášem, ale já budu asi vždy slavit s rodiči. I kdybych měl být s Lukášem dvacet let, tak na Vánoce budu vždy s rodiči (usmívá se). K rodičům vždy jedu už týden před Vánoci, slavíme spolu Štědrý den a pak jedu k Lukášovi a 26. prosince si děláme společné Vánoce.

Vy jste z pěti sourozenců a je mi jasné, že pokud byste se na Vánoce sešli všichni dohromady, tak to bude pořádný blázinec...

Ale my se sejdeme! Všichni sourozenci mají sice už svoji rodinu, večer si to slaví doma, ale po rozdávání dárků ještě přijdou k rodičům na byt a rozdáváme ještě v noci zbytek dárků a povídáme si a máme rodinou pohodu.

Vzpomenete si na nějaký dárek, který vám udělal obrovskou radost v dětství?

Když mi bylo deset let, tak jsem dostal od rodičů obrovský model nádraží, tedy koleje a vláčky přes celý pokoj. Bylo to moc hezké a vlastně je to jediný dárek, který si z dětství opravdu výrazně pamatuji, jinak ty dárky z dětství dnes už splývají.

Jak to máte s pohádkami? Jste mladší generace, máte rád takovou tu českou pohádkovou klasiku?

Já mám rád speciálního vánočního Shreka, mám rád Sám doma a z těch českých Obušku, z pytle ven a určitě nesmí chybět Tři oříšky pro popelku, to je prostě klasika. Někdy mě i trochu mrzí, že v tom našem rodinném blázinci na pohádky není klid. Snažíme se ale hlavně pomáhat mámě, je toho na ní o Vánocích hodně, tak nechci sedět jen u filmů.

Když jsem studoval romistiku, tak si matně vybavuji, že nám profesorka říkala, že romské Vánoce jsou hodně o jídle...

To tedy jsou. Snažíme se držet půst, ale na ten Štědrý den je to opravdu těžké (směje se). Všude voní jídlo, máma s babičkou stojí v kuchyni, navařují ve velkém, do toho všude to cukroví, do toho ty pohádky, je to opravdu těžké. Já respektuji lidi, kteří drží půst, ale pro mě je asi to jídlo zásadnější než půst. Člověk si prostě udělá pohodičku u pohádek, nandá si jídlo na talířek, z kuchyni voní řízky, podle mě ta žranice k tomu patří (výrazně se směje).

I když už je po Štědrém dnu, jak přesně u Bendigů hostina vypadá?

Kapra nejíme, všichni jedeme řízky a bramborový salát, na stole máme i tradiční romská jídla, já miluji »holubky«. To jsou listy kapusty plněné pálivým masem. Pak máme takové vepřové maso na pálivém kari a na stole je plno dortů a dezertů, já mám rád »šingu«, což je taková roláda plněná kakaem a máslem. Kdo by si chtěl vyhledat, jak se romská jídla dělají, ať si na internetu najde tátu Moniky Bagárové, který má kanál o vaření a plno věcí se od něj dá naučit. Romské Vánoce jsou opravdu hodně o jídle, je toho tolik, že se to nedá sníst ani do ledna. Prostě přes to jídlo se drží rodina (zase se usmívá).

Neříkejte mi, že se večer s plným břichem ještě vydáte na procházku nebo na půlnoční mši...

Chodili jsme na půlnoční, ale teď, jak jsme větší a jak čekáme, že se všichni v ten magický večer sejdeme spolu, tak je to pak zdlouhavé a raději sedíme doma a povídáme si.

Vy máte štěstí, že na Vánoce budete s milovanou rodinou. Ale bohužel řada lidí bude během svátků osamocena a plno lidí se i obává navštívit třeba své prarodiče kvůli koronaviru. Co vzkázat lidem, na které právě o Vánocích dolehnout obavy a třeba i smutek?

Lidem bych chtěl popřát, ať v sobě najdou hodně trpělivosti. Tahle bláznivá doba musí jednou skončit. Všechno špatný přeci musí mít konec.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.