Řecko na semaforu zčervenalo. Po příjezdu Čechy čeká karanténa. Přehled, jak si vedou další oblíbené destinace

Řecko - Ilustrační snímek
Řecko – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 7. 2021

Řecko je co do počtu koupených zájezdů letos nejoblíbenější dovolenkovou destinací Čechů. Od 26. července se ale bude řadit mezi země s vysokým rizikem nákazy a na cestovatelském semaforu zčervená. To znamená, že po příjezdu do Česka je nutná karanténa do doby, než přijde negativní výsledek PCR testu. Jak jsou na tom ostatní oblíbené destinace lze zjistit v přehledu sestaveném redakcí ŽivotvČesku.cz.

Řecko dlouhodobě patřilo mezi destinace s nízkým či jen středním rizikem nákazy koronavirem. Od 26. července se na cestovatelském semaforu ovšem zařadí mezi červené země, tedy ty s vysokým rizikem nákazy. Po návratu do Česka se musí turisté, kteří nemají alespoň dva týdny od druhé dávky očkování, nejpozději do 14 dnů nechat otestovat metodou PCR a do doby výsledku je nutná karanténa. Řecko je přitom letos první v žebříčku zemí, o které je největší zájem.

"Na žebříčku zájmu vede s 25 % z celku dovolená v Řecku, a to s velikým náskokem. Na druhém místě je se 17 % Egypt, po kterém následuje Turecko. Dále mají Češi zájem o zájezdy do Bulharska, Chorvatska a Tuniska," řekla pro ŽivotvČesku.cz před letní sezónou mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Řecko zčervenalo, jak jsou na tom další oblíbené destinace?

Podle nejaktuálnějšího sdělení spadají Chorvatsko a Bulharsko mezi zelené země, tedy ty, kde je riziko nákazy nízké. Po návratu do Česka je sice nutné se podrobit testu na covid-19, ale na výsledek není nutné čekat v samoizolaci.

Mezi země s vysokým rizikem nákazy se z oblíbených destinací aktuálně řadí jen Řecko. Egypt a Turecko jsou pak tmavě červené, tedy se řadí mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy. Po příjezdu je rovněž nutné se podrobit PCR testu a do doby, než přijde výsledek, zůstat v karanténě. Výjimka platí pro plně očkované či pro osoby, kterým uplynulo méně než 180 dní od prodělání covidu.

Extrémní riziko nákazy aktuálně z oblíbených dovolenkových destinací skýtá jen Tunisko. Před návratem do Česka je nutné se podrobit testu a před cestou se prokázat negativním výsledkem. Po návratu je pak nutné test zopakovat do 24 hodin po návratu, pokud se cestující neprokáže rezervací, dopravci mu nemusí umožnit přepravu. Dokud nepřijde výsledek, je nutné setrvat v izolaci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.