Řecko patří mezi rizikové země, Češi však zájezdy neruší. Mluvčí ministerstva poradil, co dělat, když nastane problém

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2021

Letní prázdniny zanedlouho skončí, ale dovolené jsou stále v plném proudu. Hodně Čechů vyráží do jedné z nejoblíbenějších zemí jižní Evropy – Řecka. Tam však propukly rozsáhlé požáry, které komplikují cestovatelům pobyt i samotný pohyb na území. "Všem cestujícím před cestou do zahraničí doporučujeme registraci v našem systému DROZD, skrze který je můžeme informovat v případě zhoršené bezpečnostní situace. V případě nouze na místě je vždy možné obrátit se s žádostí o pomoc na naše zastupitelské úřady," řekl tiskový mluvčí ministerstva zahraničních věcí Jakub Kopecký pro ŽivotvČesku.cz.

Řecko je oblíbenou letní destinací Čechů, kteří vyráží na dovolenou i přesto, že v zemi na jihu Balkánského poloostrova propukly požáry. Cestovní kanceláře zatím neevidují, že by klienti rušili zájezdy a měli obavy, že jim hrozí nějaké nebezpečí.

"S organizátory zájezdů jsme v kontaktu – jak s delegáty, tak s cestovní agenturou. Zatím nemáme informace o tom, že by přímo naši klienti zažívali komplikace spojené s požáry. Ale samozřejmě je to naprosto hrozná situace. Lidé volají a zajímají se, jak je to konkrétně s jejich letoviskem," vyjádřila se mluvčí CK Invia Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz s tím že pokud by si zájezd lidé vybírali a vznikl by v místě dovolené problém, cestovní kanceláře by jim rozhodně doporučily jiné letovisko a v případě komplikací by je do země neposlaly.

V současné době je mapa cestovatele stále proměnlivá a země přechází z jedné kategorie do druhé podle míry rizika nákazy. Do »bezpečné« kategorie s nízkým rizikem patří zatím Bulharsko, Chorvatsko, Slovinsko nebo Spojené státy americké. Do žluté se zařadila Belgie, Itálie, Litva, Lucembursko, San Marino, Švýcarsko a skandinávské země – Dánsko, Finsko a Švédsko.

Vysoká míra rizika nákazy koronavirem pak hrozí v Estonsku, Francii, Irsku, na Islandu, na Maltě, v Nizozemsku, Portugalsku a také Řecku. Ještě hůře je na tom Egypt, Kostarika, Kuba, Kypr, Maledivy, Maroko, Španělsko, Turecko nebo Velká Británie, které spadají do tmavě červené skupiny s velmi vysokým rizikem infekce. V černé kategorii se nachází Rusko a Tunisko, jež jsou kvůli nakažlivosti v podstatě zapovězeny.

"Čeští cestovatelé mohou nalézt veškeré potřebné informace na naší přehledné Mapě cestovatele a také na webu Dovolena2021.cz. Zároveň všem cestujícím před cestou do zahraničí doporučujeme registraci v našem systému DROZD, skrze který je můžeme informovat v případě zhoršené bezpečnostní situace. V případě nouze na místě je vždy možné obrátit se s žádostí o pomoc na naše zastupitelské úřady. Případný přesun Řecka do jiné kategorie v rámci cestovatelského semaforu spadá do gesce ministerstva zdravotnictví," řekl Jakub Kopecký z odboru komunikace ministerstva zahraničních věcí České republiky pro ŽivotvČesku.cz.


V Řecku je za posledních 24 hodin evidováno 3 605 nových laboratorně potvrzených případů koronaviru a 20 úmrtí. Už 13 126 lidí v zemi v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo. Celkový počet případů dosáhl počtu 528 474 a 480 198 nakažených se již vyléčilo, jak informoval web Eody.gov.gr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.