Redaktor vyzkoušel, kolik stojí svoboda pro neočkované: Švindlem zdarma. PCR test není na 3 dny. Promluvil právník

Ordinace - ilustrační foto
Ordinace – ilustrační foto
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2021

Ministerstvo zdravotnictví nedávno zdůvodnilo, že zpřísnění podmínek ohledně uznávání bezinfekčnosti má za cíl přimět lidí bez očkování proti covidu-19 k vakcinaci. Nové opatření přineslo zkrácení doby platnosti testů a úhradu z vlastních prostředků až na výjimky. Redaktorovi portálu ŽivotvČesku.cz se naskytla příležitost na vlastní kůži projít celý proces, který z určitého úhlu pohledu může vést nedobrovolně - z ústupku před finanční zátěží a časovou náročností - neočkovaného člověka k tomu, aby se nechal očkovat. Novinář Josef Šťastna během své reportáže ale zjistil, že preventivní test lze mít švindlem zdarma, ale také, že platnost PCR testu sice je stanovena na 3 dny, život bez omezení s ním ale je mnohem kratší. Závěrem se k opatření, které některým lidem komplikuje život, vyjádřil právník a učitel práva pro oblast zdravotnictví Ondřej Dostál.

Vláda i odborníci jasně deklarují, že jediná cesta, jak zvítězit nad epidemií, jejíž dopady nejsou jen ekonomické, ale vedou i ke ztrátám na životech a omezení důležité kapacity zdravotního systému, je očkování. Ovšem způsob, jakým se vláda snaží přimět lidi k vakcinaci, je podle některých expertů na právo za hranicí toho, co dovoluje zákon.

Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz vyzkoušel na vlastní kůži, jak se na věc může dívat člověk, který není z nějakého důvodu očkovaný a chce využít běžných služeb - třeba si zajít na oběd do restaurace.

K tomu, aby se tak stalo, se ale podle platných protiepidemických opatření musí prokázat v restauraci bezinfekčností. "První věc, která mě napadá, je, kolik mě to bude stát jednorázově a kolik mě to může stát celkem za měsíc," v úvodu reportáže říká redaktor Josef Šťastna, který v rámci modelové situace začíná uvažovat jako neočkovaný člověk a věří, že radost z plánované návštěvy restaurace mu nezhatí pozitivní výsledek testu.

"Mám jen dvě možnosti, které jsou vstupenkou za něčím tak běžným, jako je dát si oběd v restauraci. Mohu v současnosti využít antigenní test či PCR test, jenže oba mají odlišnou dobu platnosti, přičemž životnost PCR testu je 72 hodin a u antigenního to je 24 hodin. Pro běžný život bez omezení mi tak začíná řada omezení," zamýšlí se redaktor portálu ŽivotvČesku.cz s vědomím toho, že situace se v dalších dnech ještě více ztíží. Kabinet v demisi totiž po souhlasu AntiCovid týmu přijme opatření, podle kterého se nadále nebudou uznávat antigenní testy a samotesty na covid-19, ale pouze nejspolehlivější PCR testy.

Neočkovaným se život prodraží

Vláda kvůli změně opatření zastropovala ceny testů. Maximální cena je stanovená na 814 korun za PCR test a 201 korun za antigenní test. Pokud tedy člověk opakovaně chce využít některých služeb, kde je povinnost prokazovat se bezinfekčností, jeho lístek za svobodou se může pořádně prodražit.

Navíc redaktor přichází ve světě neočkovaného člověka na další zádrhel. "Rozhodl jsem se pro využití PCR testu. Přeci jen platí 3 dny, tím mohu využít návštěvu restaurace opakovaně," těšil se novinář, že tři dny bez omezení za osm stovek budou skvělou volbou. Rozhodl se tedy pro běžné odběrové místo, než se ale vydal na cestu, radost mu zkazila tvrdá realita - platnost PCR testu se sice tváří, že člověk díky ní získá pocit třídenní svobody, ale ve výsledku to je mnohem méně.

"Platnost testu podle mého zjištění začíná stěrem, kdy následně je vzorek posílán do laboratoře. Dobu, kdy získám doklad o bezinfekčnosti, tak ovlivňuje, kdy je odeslán vzorek k vyhodnocení a kdy je mi odeslán výsledek testu. Pokud nedojde na ideální stav věci, moje svoboda za 8 stovek může trvat klidně i jen 24 hodin," popsal redaktor Josef Šťastna, na jaké komplikace neočkovaný člověk narazí.

Na internetu se mezi lidmi ze světa neočkovaných hojně vedou diskuze, jak se vyhnout finanční náročnosti za testy, které levné rozhodně nejsou.

Test zdarma lze získat švindlem přes praktického lékaře

Možnost nechat se bezplatně otestovat mají v současnosti děti a mladí do 18 let, lidé naočkovaní nebo se zahájenou vakcinací a také ti, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů. Pokračuje také úhrada testů, na které pošle pacienta lékař nebo hygiena. A právě tady neočkovaný může podvodným jednáním ušetřit. "Jak jsem zjistil, stačí totiž mít podezření, že jsem se covidem nakazil, kontaktovat obvodního lékaře a oznámit mu, že mě lehce pálí v krku a kašlu. Praktik vystaví elektronickou žádanku, se kterou mi na odběrném místě udělají test zdarma," přiblížil redaktor portálu ŽivotvČesku.cz s tím, že když vyšetření probíhá po telefonu, tak pacient může svému praktikovi navykládat o svých příznacích cokoliv. Praktik nemá po telefonu žádnou šanci verifikovat pravdivost takových tvrzení.

Praktik tedy na základě toho, že mu pacient popíše problémy respiračního charakteru vystaví elektronickou žádanku. Následuje cesta do odběrového místa. Je nutné se předem informovat, jaké čekací doby v jednotlivých odběrových místech jsou - někde berou na objednání, někde bez objednání, ale je nutné počítat s frontou.

Redaktor tak absolvoval PCR test, který mu vyšel negativně. "Když dorazil výsledek ve znění, že jsem negativní, chtělo se mi slavit. Pak mi ale došlo, že to zase tak horké nebude. Na PCR testu jsem byl v pátek 12. listopadu v 7:00, tím začala jeho platnost, výsledek mi došel v sobotu 13. listopadu ve 20:50. To pro mě znamenalo, že má svoboda má platnost jen celý nedělní den, v pondělí v 7:00 totiž jeho platnost vyprší. V případě, že bych test hradil, není skutečně mnoho času na návštěvu restaurace či využití kontrolovaných služeb. V potaz musíme vzít, že k řadě služeb je nutné se navíc objednat, například je nutné si rezervovat návštěvu masérky či kadeřnice. To znamená, že je nutné sladit datum dodání výsledku PCR testu s datem čerpání služby," dodal novinář portálu ŽivotvČesku.cz se závěrem, že i když šlo o modelovou situaci, ve které představuje neočkovanou osobu, pokud by měl testování absolvovat opakovaně, raději se v takovém případě nechá očkovat. Celkově jsou totiž náklady na testování vyšší, je potřeba započítat strávený čas v celém procesu, ale třeba i náklady na přepravu do odběrného místa.

Je nutné také poznamenat, že každému praktickému lékaři bude časem podezřelé, pokud mu bude jeho pacient opakovaně hlásit respirační problémy a opakovaně se bude dožadovat žádanky na PCR test.

Promluvil právník

Redakce ŽivotvČesku.cz na základě zjištění oslovila známého právníka Ondřeje Dostála, který je expertem Pirátské strany pro oblast zdravotnictví, jak se na opatření ministerstva dívá a zda je vůbec možné, aby vláda docílila toho, že by hypoteticky po nezdařilých pokusech proočkovat populaci sáhla k tomu, že by očkování bylo povinné, což před víkendem nedoporučil ani AntiCovid tým.

"Zavedení pouze PCR testů, až na některé výjimky ještě placených, jako průkaz bezinfekčnosti je de facto neskrývané zavedení povinného očkování, což je postup jednak věcně chybný a jednak protizákonný. Jde jinou cestou, než zákon předepisuje pro zavedení povinného očkování a jako takový, pokud to ministerstvo zdravotnictví udělá, tak bude napaden u Nejvyššího správního soudu. A pokud to tam někdo nepodá dříve, tak mnou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál, který je považován za nekompromisní právnické eso ve znalosti zdravotnického práva.

AntiCovid tým budoucí vládní koalice ve svém stanovisku odmítl, aby bylo zavedeno celoplošné povinné očkování proti covidu-19, podobně se postavil k tzv. lockdownu. Pokud jde o požadavky, vidí řešení v navýšení kapacity testování a vymáhání opatření i jinými institucemi než hygienickými stanicemi. Dále také doporučuje, aby rezort zdravotnictví nepoužíval termín »bezinfekčnost« a nahradil ho názvem »covid bezpečnostní pas«.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.