Ředitelé nemocnic ukázali Válkovi vztyčený prostředníček, říká v komentáři Ondřej Dostál ohledně přítomnosti rodičů u hospitalizovaných dětí

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2023

Komentář: Při striktním dodržování pokynu ministerstva zdravotnictví, aby byla umožněna přítomnost rodiče u dítěte v nemocnici, bude podle některých nemocnic omezena jejich kapacita. To může podle nemocnic prodloužit čekací doby pro pacienty. V prohlášení to uvedla Asociace nemocnic ČR, která sdružuje velké fakultní nemocnice, psychiatrické nemocnice, lázně a některá specializovaná pracoviště. K situaci, kterou bedlivě sledují rodiče nejmenších, pro ŽivotvČesku.cz poskytl komentář uznávaný právník a expert na zdravotnictví Ondřej Dostál. Z jeho slov vyplynulo, že ministr Vlastimil Válek je v rámci vydané metodiky v očích šéfů nemocnic spíše pro smích.

Ministerstvo zdravotnictví tento měsíc vydalo pokyn, že na pokojích v nemocnicích včetně jednotek intenzivní péče (JIP) má být umožněna nepřetržitá přítomnost rodiče či zákonného zástupce hospitalizovaného dítěte. Pokyn vznikl v reakci na podnět Kanceláře veřejného ochránce práv. Oslovila ji matka, která v době epidemie covidu-19 nemohla několik dní vidět svou tříměsíční hospitalizovanou dceru. Metodika neurčuje žádnou věkovou hranici hospitalizovaných dětí pro tento nárok, týká se všech nezletilých. Rodičům dětí do šesti let hradí pobyt v nemocnici zdravotní pojišťovna, rodiče starších dětí si jej platí sami.

Asociace nemocnic se staví proti tomu, aby rodiče mohli být s dítětem při operacích. Podle nemocnic má lékař právo za stanovených podmínek účast rodičů odmítnout. "Při striktním a problematickém dodržování metodického pokynu dojde k omezení lůžkové kapacity nemocnic a léčeben s dopadem na pacienty, což povede ke snížení dostupnosti zdravotní péče a prodloužení čekacích dob," uvedly nemocnice. Obávají se také toho, že při omezení kapacity poklesne jejich výkonnost a sníží se úhrady, které zdravotnická zařízení dostávají.

Ministerstvo pokyn zdůvodnilo tím, že přítomnost rodiče má velmi dobrý vliv na psychiku dítěte, například u dětí po operaci vede k lepší rekonvalescenci. Ministerstvo připouští, že je možné přítomnost rodiče omezit z provozních důvodů při operačních zákrocích, ale předoperační příprava včetně úvodu do anestezie by měla být v prostorách, kde je účast rodiče možná. Na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce má podle ministerské metodiky dítě právo, »pokud to umožňuje vybavení zdravotnického zařízení a zároveň nebude narušeno poskytování zdravotních služeb«. Na JIP ji může nemocnice podmínit například nošením ochranných pomůcek. Přípustná je přítomnost rodičů i v psychiatrické péči, důležité je ale přání pacienta a práva ostatních hospitalizovaných dětí na soukromí.

Podle Ondřeje Dostála se ministr Válek stal postavou, která ztratila poslední špetku respektu. "Ministr Válek je smutná postava. Podle výroků na sociálních sítích na Slovensku, v Číně či USA by chtěl bezmála řídit zeměkouli, ale přitom ho neposlouchají ani ředitelé špitálů. Nedávno se chlubil, jak zařídil dětem v nemocnici právo na přítomnost rodiče. Nebyla to úplně pravda, toto právo zakotvil v zákoně ministr Heger už před deseti lety. Válek se trochu pochlubil cizím peřím, neboť to, co vydal, je jen »metoďák«, kterým se již platný zákon vysvětluje. Ale díkybohu aspoň za to, pokud pomohl dětem a vedl nemocnice, aby se chovaly k rodičům v mezích možností vstřícně," uvedl ve svém komentáři pro ŽivotvČesku.cz odborník na zdravotnictví ohledně pokynů ministerstva.

"Jenže ouha, ředitelé ministerských nemocnic ukázali ministrovi pomyslný vztyčený prostředníček a skrz noviny mu vzkazují, že si s ministerskou metodikou o právech rodičů a dětí nehodlají komplikovat provoz. Samozřejmě jsou situace, kdy nepřetržitá přítomnost rodiče při nejlepší vůli možná není, a to z důvodů bezpečí dítěte či jiných pacientů. Jenže na to zákon pamatuje. A ani metodika to po špitálech nechce. Je psána pro jiné situace, kdy důvodem nemožnosti přítomnosti rodiče je neochota či manažerská neschopnost jejího ředitele. Případně přístup »chcete být s dítětem - kupte si nadstandard«. Přitom u dětí do šesti let, nebo i u starších po schválení pojišťovnou, má být pobyt průvodce plně hrazen ze zdravotního pojištění," vysvětlil uznávaný právník.

"Pokud Válek tvrdí, že udělal »tečku« za nešťastnými dětmi v nemocnicích, bohužel to dopadlo jako ta »Tečka« posledně za covidu. Svědčí to o hlubším problému v řízení zdravotnictví. O Vladislavu Jagellonském, zvaném »král Dobře«, prý říkala drzá šlechta: »Ty jsi náš král - a my jsme tvoji páni«. Válkovi teď vzkázali jeho vlastní podřízení z ministerských nemocnic: »Ty jsi náš ministr - a my jsme tvoji ředitelé«. Takový ministr nemůže uřídit nejen práva rodičů a dětí, ale ani hospodaření svých nemocnic, které mají v součtu stamiliardový obrat, a tvorbu takové jejich soustavy, která občanům zajistí péči dostupnou a vstřícnou, bez úplatků či členství v programech »prémiové péče«," dodal v komentáři pro ŽivotvČesku.cz uznávaný právník Ondřej Dostál.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.