Rekordní počet nakažených: Epidemiolog Roman Prymula prozradil, co Česko čeká v dalších týdnech

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 9. 2020

V Česku za úterý laboratoře podruhé prokázaly více než 500 pozitivních případů nákazy novým koronavirem způsobující onemocnění COVID-19. Z určitého pohledu jde o alarmující situaci. Vládní zmocněnec a epidemiolog Roman Prymula prozradil, co Česko čeká v dalších týdnech.

"V následujících dnech a týdnech bude narůstat počet osob s pozitivními testy, určitě bude docházet k pozitivním případům ve školách a my se budeme muset srovnat s tím, jakým způsobem v jednotlivých školách budeme provádět jednotlivá karanténní opatření," upřesnil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum.

Prymula je zároveň názoru, že by se v Česku kromě zmíněných roušek na určitých místech zatím nemělo uplatňovat další plošné opatření. Nevyloučil ale, že pokud případů bude přibývat, je možné, že k nějakému dojde.

"Je snaha, aby nemuselo dojít k dalším plošným opatřením. Zatím jde o čísla, která jsme schopni trasovat. Ale přibližně 30 procent z počtu nakažených už dotrasovat nepůjde. V tuto chvíli se to blíží k nějaké limitní kapacitě," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Vir nelze podceňovat

Podle Prymuly není zcela dobré nákazu a šíření viru podceňovat. I když na území Česka má většina nakažených mírný průběh onemocnění, koronavirus může poškodit některé orgány, kdy celkový stav nakaženého může vést až k multiorgánovému selhání. Navíc v posledních dnech stoupá počet klinických případů.

"Vir riziko představuje, protože řada pitevních nálezů ukazuje, že i u lidí, kteří neměli dramatický klinický průběh nemoci, došlo k některým poškozením orgánů. Z toho vyplývá, že tento vir není dobré podceňovat," vysvětlil odborník.

Od 1. září platí povinnost nošení roušek v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, ve veřejné dopravě, na úřadech či ve volebních místnostech. Kapacita hromadných akcí zůstává stejná, na vnitřní akce nad 100 osob však bude vstup pouze s rouškou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.