Rekordní počet nakažených. Roman Prymula otevřeně o uzavření hranic se sousedními státy

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 9. 2020

V sobotu přibylo v Česku rekordních 1541 nakažených. Jde dosud o nejvyšší číslo v souvislosti s počtem prokázaných pozitivních případů. Je to téměř o 100 více než v pátek. Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula promluvil pro ŽivotvČesku.cz o tom, zda dojde k uzavření hranic podobně, jako tomu v jarních měsících.

"K uzavření hranic z hlediska České republiky určitě docházet nebude, ale může stát, že ta opatření půjdou ve vztahu směrem k nám. Spíš se ale domnívám, že většina zemí se bude pohybovat v pásmu zavedení povinné karantény pro Čechy," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník s tím, že aktuálně je situace velmi znepokojující.

"Čísla počtu nakažených jsou v tuto chvíli alarmující a nejde to nechat bez opatření, která budou postupně přibývat," nastínil Prymula, že patrně bude docházet k dalším opatřením, která by měla být funkční v souvislosti se zamezením šíření nákazy.

Prymula se vyjádřil i k limitům pokud jde o nárůst klinických případů. Právě ty mohou představovat riziko v souvislosti s fungováním zdravotnického systému.

"V tuto chvíli není s kapacitou problém, ale musíme tu epidemii řídit tak, aby limity nebyly překročeny. Potom se dají ještě dělat opatření, pokud by došlo k překročení limitů, že se zredukuje ostatní péče, ale to nechce zatím nikdo dělat a víme, že zkušenosti s tím nejsou moc pozitivní," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.