Rektální testy do škol. Petr Arenberger říká, že si při odebírání vzorků umí představit větší problém

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2021

Návrat dětí do škol je podmíněný pravidelným testováním. Žáci si provádí samoodběr. V původní specifikaci ministerstvo počítalo také s odběry ze stolice či hlenu. Proti tomu se ohradil ministr školství Robert Plaga (42). Ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak se o testech vyjednávalo.

Testování dětí pomocí neinvazivních antigenních testů budí emoce. Část rodičů se domnívá, že u testování by měl být přítomný zdravotní personál. Objevily se také názory, že malé děti testování nezvládnou provést řádně a testy budou chybové.

V první specifikaci, kterou ministerstvo zdravotnictví zaslalo Správě státních hmotných rezerv (SSHR) se také počítalo s testy ze ze stolice či hlenu. To je typ testování, který podle některých psychologů a pedagogů podlamuje důstojnost dětí. Kontroverzní specifikaci podepsal ministr Petr Arenberger už ve středu. Dnes se ministerstvo školství a ministerstvo zdravotnictví shodují, že to nebyl záměr, jen chyba.

"Já jsem se ohradil s tím, že pro děti některé varianty nejsou vhodné a pan ministr okamžitě reagoval, ubezpečil mě, že to nebyl záměr, ale pouze technická specifikace a už je to opraveno," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr školství Robert Plaga.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger se brání, že jeho resort měl původně definovat typy neinvazivních testů, kam rektální testování spadá. Ministr říká, že velkým problémem pro děti by byl i odběr sputa - tedy odběr z vykašlaného hlenu. I ten původně ministerstvo schválilo.

"O objednávkách neinvazivních testů pro děti jsem mluvil už v pátek na tiskové konferenci. Původní specifikace, kterou připravilo naše oddělení, definovala typy neinvazivních testů s tím, ze zadavatel (SSHR) z nich vybere, pro které z nich vypíše výběrové řízení. Specifikaci pro vlastní výběrové řízení jsem v pátek podepsal po předchozí konzultaci s ministerstvem školství a jejím obsahem je mimo jiné specifikace způsobu odběru biologického materiálu, kde byly z celého spektra možností neinvazivních odběrů vybrány sliny, přední část nosu nebo přední část úst. Mate pravdu, že v českém mediálním prostoru ani tak nekoloval odběr sputa, kde si dovedu u dětí představit větší problém," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Petr Arenberger.

Upravenou specifikaci již bez rektálních testů ministerstvo zdravotnictví Správě státních hmotných rezerv zaslalo v pondělí ráno. SSHR vypsala zakázku na dodání 5,6 milionu antigenních testů Správa státních hmotných rezerv upozornila, že dodávky by měly být zajištěny do deseti dnů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.