Reprodukční číslo koronaviru ukázalo, že rozvolnění nemá na Česko katastrofické dopady

Koronavirus - ilustrační foto
Koronavirus – ilustrační foto
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2020

Přestože na první pohled by mohl vývoj reprodukčního čísla koronaviru vypadat pro Česko špatně, podle šéfa české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) to tak být nemusí. Srđan Matić se domnívá, že mírný růst čísla R může znamenat, že systém chytré karantény funguje výborně a daří se mu lépe zachycovat nakažené osoby.

Matić je ředitelem české kanceléře WHO. Na jeho optimistický výklad reprodukčního čísla, podle kterého se dá sledovat šíření koronaviru mezi Čechy, upozornil portál Novinky.cz.

Reprodukční číslo se dostalo na nejnížší hodnotu (0,7) mezi 30. dubnem a 4. květnem. Potom začalo pozvolna růst, tento týden vystoupalo na 0,9. Odborníci upozorňují, že tato hodnota má přinejmenším týdenní zpoždění.

Vláda nekomunikuje

Reprodukční číslo představuje pravděpodobný počet nově infikovaných, kteří se nakazí od jednoho již nemocného pacienta. Expertům se nelíbí, že vláda o vývoji reprodukčního čísla s veřejností nemluví,

Pozvolný růst čísla z poslední dnů by mohl svádět k pesimismu, podle Matiće se dá ale vyložit i optimisticky. Vyšší číslo prý znamená, že chytrá karanténa začala dobře fungovat a monitorování nakažených osob je teď snazší.

V pondělí v Česku skončil nouzový stav, co to znamená?

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.