Reklama:

Resort ministra Vlastimila Válka zaspal. Právník Ondřej Dostál ostře kritizuje nedostupnost některých léků

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 12. 2022

Pracovní skupina, která se bude zabývat výpadky v zásobování léky, se bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (62) scházet každý týden. Budou v ní zástupci ministerstva, Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), České lékárnické komory (ČLnK) a představitelé odborných společností lékařů. Připraví i doporučení, jakým způsobem konkrétní chybějící lék nahradit. Informace zazněly na konci minulého týdne na ministrově tiskové konferenci. Podle renomovaného právníka a experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (43) resort ministra ohledně situace s nedostatkem některých léčiv zaspal.

Reklama:

Situace týkající se nedostatku sirupu Nurofen a penicilinu už je podle ministra ustálená. V současné době se Česko i další evropské země potýkají s výjimečně silnou epidemií RS virů, které postihují hlavně malé děti. Virus se mezi nimi šíří každoročně před epidemií chřipky, v posledních dvou letech ale byla epidemie slabá vlivem protiepidemických opatření souvisejících s epidemií covidu-19. V současné době se šíří RS virus, chřipka i covid.

Reklama:

"Počasí, které v současnosti panuje, je trochu nešťastné v tom, že jsme více v uzavřených prostorech než standardně, to vede k tomu, že se řada respiračních chorob lépe šíří. RS viry půjdou postupně dolů a domnívám se, že jsme v tuto chvíli v nějakém kulminačním období. V současné době vidíme buď stabilní situaci u covidu, nebo pokles. Dá se očekávat, že chřipková onemocnění budou stoupat a měli bychom tu mít do přelomu ledna a února hlavní vlnu »B« chřipek H3N2," uvedl pro ŽivotvČesku.cz na dotaz uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Podle právníka Ondřeje Dostála resort zdravotnictví o situaci ohledně rizika epidemie nemocných tušil s velkým časovým předstihem. "Dva roky jsme tu neviděli chřipku v té masivní síle, takže nikdo z nás nemůžeme říct, jak silná bude," řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti) v říjnu. Odborníci podle šíření nemoci na jižní polokouli odhadovali, že může být silnější než dříve.

"Situaci nepomáhá ani nedostupnost léků, včetně základních antibiotik. O problémech v dodavatelském řetězci se přitom píše už dva roky, a to od počátku covidové pandemie, bohužel Evropa je i v tomto příliš závislá na výrobě v Číně, Indii a dalších zemích, kam byla v rámci snižování nákladů postupně přesunuta. Resort zdravotnictví ale nezareagoval včas, nevyužil zákonné pravomoci, které má v oblasti garance dodávek do českých lékáren, ale taky regulace cen, proto jsme na tom hůř než okolní státy. Ministr Válek nyní všude mluví o tom, že bude zákony novelizovat, co tím ale spraví, pokud nevymáhal ty existující? Navíc je ta novela napsána tak, že by dále zhoršila šanci malých lékáren vymoci si dodávky na distributorech a regionální dostupnosti léčiv by neprospěla. Není možné, aby pacient musel obvolat sto lékáren, aby se dobral svého léku na recept, jak radilo ministerstvo, lékárny v epidemii respiračních nemocí musí být schopny mít aspoň základní léky spolehlivě na skladě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál, kde vidí selhání.

Důvody výpadků léků jsou podle SÚKL nejčastěji ve výrobním řetězci. Ministerstvo také připravuje novelu zákona o léčivech, podle níž by výrobci měli mít povinnost zajistit dodávky léku ještě dva měsíce po tom, kdy oznámí přerušení nebo ukončení výroby. Bude také posílena povinnost o důvodech výpadku, nápravných opatřeních a zásobách informovat SÚKL. Distributoři spolu s lékárnami by pak ministerstvu hlásili, u kterých léků už se s výpadkem potýkají nebo kde hrozí. 

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: