Respirátory by se neměly nosit tam, kde to už nedává smysl. U očkovaných to je zbytečné, říká Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2021

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) existuje teorie, že od 1. července budou lidem v MHD a v obchodech stačit pouze chirurgické roušky místo respirátorů. Mohlo by tak být za předpokladu, že vývoj epidemie bude nadále příznivý. Lékař Roman Šmucler (51) je toho názoru, že některá opatření v souvislosti s nošením ochrany úst a nosu už jsou zcela zbytečná. "Za mě je to tak, aby se respirátory už nenosily tam, kde to nedává moc smysl," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nošení respirátoru ve velkých teplotách není po zdravotní stránce vhodné.

Ministr zdravotnictví předpokládá, že by nošení roušek mělo být zavedeno od 1. července, pokud se situace bude dál zklidňovat. Přihlížet bude k několika parametrům, a to incidenci, relativní pozitivitě testů či výskytu mutací.

Od začátku týdne se může ve většině českých škol učit bez roušek, povinnost zůstala pouze ve vybraných krajích. Na školních chodbách a v jídelnách ale školáci musejí roušky nosit, tato povinnost podle ministra Vojtěcha potrvá do konce školního roku. K prokázání bezinfekčnosti všude platí všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení.

"My jsme jako Rada poskytovatelů zdravotní péče vyzvali ministerstvo zdravotnictví, aby opatření byla racionální. To znamená, aby očkovaní lidé nenosili ve vnitřních prostorách respirátor, protože jde o věci, které už nedávají smysl. Opatření musí být racionální, jinak na ně do budoucna budou lidé kašlat. Za mě je to tak, aby se respirátory už nenosily tam, kde to nedává moc smysl. Lidé, kteří jsou ohroženi, tedy starý člověk, který se nenechal očkovat, ať nosí roušku či respirátor. Ale když je člověk očkovaný, tak to nedává logiku, protože lidi mají potom záněty z nošení respirátorů, v tom horku to není vůbec zdravé," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler.

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před ...

Nošení roušek a další ochrany dýchacích cest se stalo jedním ze symbolů boje proti nemoci covid-19. Jejich zavedení loni v polovině března přijímala veřejnost různě. Roušky se loni nosily do začátku července, po letním uvolnění se v září vrátily. Od letošního února je převážně nahradily respirátory.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.