Restaurace a další. Ministr Jan Hamáček upřesnil, v jakém pořadí dojde k obnovení života

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Michal Protivansky/CNC / CNC / Profimedia

Vládní kabinet ponechá i po víkendu v platnosti opatření, kterým od začátku března omezuje kvůli boji s covidem-19 pohyb mezi okresy v Česku. Nově však umožní, aby lidé sportovali a vyráželi do přírody v celém svém domovském okresu. Dosud tyto aktivity byly omezovány na území obce. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (42) se rozvolňovat musí velmi opatrně. Pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, v jakém pořadí a co se bude rozvolňovat, až k tomu dojde. "Nejprve školy, pak obchody a naposledy služby a restaurace," řekl pro ŽivotvČesku.cz v obecném pohledu šéf Ústředního krizového štábu.

Kabinet od začátku března lidem zakazuje opustit území okresu, na jehož území mají trvalý pobyt nebo bydliště. Výjimkou pro cestu do jiného okresu jsou cesty do zaměstnání či za účelem zajištění nezbytných potřeb příbuzných a blízkých, kvůli péči o děti či zvířata. Lidé mohou také k lékaři či vyřídit si neodkladné úřední záležitosti a vycestovat z ČR. 

Rozvolňovat vláda začne, až kapacity nemocnic nebudou významně přeplněné. "Nejprve se budou rozvolňovat školy, pak obchody a následně služby, tedy i restaurace. Když už jsme si vzali jednou příklad jako v Portugalsku a opatření jsou nastavená více či méně jako v Portugalsku, tak tato země byla před dvěma měsíci nejhorší v Evropě, dnes jsou na tom velmi dobře a rozvolňují, tak bych si z nich chtěl vzít příklad i v rozvolňování, ve kterém jsou velmi opatrní, protože už ví, že nechtějí sklouznout na tu spirálu, proto je důležité rozvolňovat opatrně," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček.

Přesnější informace o plánu návratu dětí do škol budou známy až v dalším týdnu. Kvůli zhoršení epidemie se od 1. března zavřel i zbytek tříd, které byly do té doby otevřeny. 

V současnosti stále platí zákaz vycházení mezi 21:00 a 04:59, s výjimkami pro cesty do práce, k lékaři či se psem do 500 metrů od bydliště. Přes den mají lidé pobývat doma s výjimkou nezbytných cest na nákup, do vlastního rekreačního objektu, na svatbu či shromáždění. Podle opatření mají také lidé omezit na nezbytnou míru kontakty s dalšími osobami, pobývat na veřejnosti maximálně ve dvou s výjimkou členů domácnosti, ale také maximálně využívat práci na dálku.

Vrcholí snahy dostat do České republiky vakcínu Sputnik V. Na používání ruské očkovací lát...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.