Retro snímky Ivany Zemanové s manželem. Proč veřejnost tolik pobouřilo její vystoupení, popsal politolog

Ivana Zemanová s manželem Milošem Zemanem
Ivana Zemanová s manželem Milošem Zemanem
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2021

První dáma Ivana Zemanová (56) ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci předstoupila před novináře a krátce jim sdělila, že její manžel, prezident Miloš Zeman (77), je nemocný. Jednalo se o po dlouhé době první veřejné vystoupení prezidentovy manželky. Přestože Zemanovi se stali manželi už v roce 1993, Ivana Zemanová se nikdy příliš neprojevovala a proto podle odborníka v politické kariéře svého muže nehraje výraznou roli. "Problém je v tom, a prostě to tak mají nastavené, že Ivana Zemanová vystupuje zřídka. Tím se dost liší od předchozích prvních dam," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je už několik týdnů tématem opředeným tajemstvím. Veřejnost věřila, že se díky čtvrteční tiskové konferenci dozví nové informace, první dáma Ivana Zemanová ale lidu neřekla nic, co by už nevěděl. Stručně sdělila, že její manžel je nemocný, jeho léčba vyžaduje čas a spekulace o jeho zdravotním stavu označila za neetické. Novinářům pak nedala příležitost se na cokoliv zeptat.

Ani v minulosti se Ivana Zemanová v roli první dámy příliš neprojevovala. Přestože na veřejnosti několikrát vystoupila, její projevy byly velmi krátké a na akcích, kam prezidenta doprovázela, spíše jen tiše postávala. Podle odborníka proto v politické kariéře Miloše Zemana nezastává velkou roli. Jinak to je u jeho dcery Kateřiny.

"Ivana Zemanová hraje v kariéře svého manžela roli dost malou, poněvadž jako první dáma vystupuje dost zřídka. Větší roli, třeba v kampani v prvních volbách, sehrála dcera pana prezidenta. I ta se ale pak stáhla, asi zjistili, že není dobré, aby tu byla veřejnou postavou, protože by mohla být terčem vtípků. Žila v zahraničí a v blízkosti otce se začala znovu objevovat až v souvislosti s nemocí," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Veřejnost zůstala po čtvrtečním projevu Ivany Zemanové odkázaná na informace, které o zdravotním stavu prezidenta věděla už z předešlých dní. Svolání tiskové konference k oznámení toho, co už lidé věděli, národ nepotěšilo zejména kvůli tomu, že nadále nikdo neví, zda Miloš Zeman je schopen zastávat svůj úřad. Politolog má za to, že kdyby první dáma veřejně vystupovala častěji, reakce na její slova nemusely být natolik negativní.

"Problém je v tom, a prostě to tak mají nastavené, že Ivana Zemanová vystupuje zřídka. Tím se dost liší od předchozích prvních dam. Veřejnost by na její vystoupení reagovala možné lépe, kdyby vystupovala častěji, ale samozřejmě záleží na tom, jak by vystupovala. Pokud by na ní ale byla veřejnost zvyklá, samozřejmě by to prohlášení, které udělala, mohlo působit důvěryhodněji," vysvětlil Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz, za jakých předpokladů by veřejnost vystoupení Ivany Zemanové vnímala s větší vlídností.

"Ani si nevzpomínám, kdy předtím ji naposledy občané slyšeli promlouvat. Když už se někde ukazuje, tak většinou mlčky. Nechci tím říkat, že nikdy nepromluvila, ale i na sociálních sítích jsem zaznamenal vtípky, že je příznivá zpráva, že manželka prezidenta mluví. Samozřejmě kdybychom hledali zpětně její veřejná vystoupení, nějaký mluvený projev bychom asi našli, ale ten vtip naráží obecně na to, že ona vůbec nevystupuje. Když už mluví, pronese toho jen málo," dodal politolog Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.