Řidiči pozor: 5 nástrah, které vás mohou zaskočit na podzim!
Krátké dny, mlha, šero či déšť. Podzimní nástrahy na cestách přicházejí. Řízení v takových podmínkách je náročné pro každé oči. Dokazuje to i zvýšený počet dopravních nehod. Jak se vyvarovat podzimním úskalím na silnicích? Máme pro vás několik užitečných rad.
Nástraha: chodci a cyklisté
Chodci by měli dbát opatrnosti, přecházet přes silnici na místech k tomu určených, vyhýbat se rizikovým úsekům, nepodlézat zábradlí, neriskovat. Povinností chodců jdoucích po krajnici, nebo po okraji vozovky, je mít na sobě za snížené viditelnosti reflexní vestu, nebo alespoň reflexní prvky umístěné viditelně na oděvu nejen mimo obec, ale také v obci. Doporučujeme mít reflexní prvky na té straně těla, která je přivrácená k vozovce (ne ke krajnici). Reflexní předměty je třeba umístit nejlépe blízko ke kolenům a do úrovně pasu, na rameno, cyklisté také na přilbu a kola. Reflexní nálepky je třeba nalepit na podrážky bot, kola, přilby, školní tašky, berle či na kočárky. Zvláště vybavené reflexními prvky by pak měly být děti školou povinné.
Nástraha: noční myopie
Za špatných světelných podmínek reagují oči na nedostatek světla rozšířením zorniček. Čím je zornice širší, tím širší svazek paprsků dopadá do oka a tím více se projeví periferní zkreslení čočky. Odborně je tento jev popsán jako noční myopie a projevuje se také u zdravého oka. Uvádí se, že může dojít ke zhoršení vidění až o 0,5 dioptrie. U lidí, kteří nemají oči na 100% zdravé, se pak tato chyba projeví výrazněji. Snížená viditelnost při řízení v kombinaci s oční vadou výrazně zmenšuje vzdálenost, na kterou je řidič schopen rozeznat chodce a je také velká pravděpodobnost, že přehlédne dopravní značku. „Těm, kdo mají zdravý zrak, ale řízení za špatných světelných podmínek jim není příjemné, obvykle doporučuji brýle pro noční řízení – takzvané brýle do tmy. Skla brýlí pro noční řízení jsou zbarvená do žluta, v tomto provedení přidají kontrast a lepší barvy tomu, co při řízení vidíte,“ konstatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa, prodejce dioptrických i slunečních brýlí a kontaktních čoček.
Nástraha: nechodíte na pravidelné vyšetření zraku
Podceňovat byste neměli ani preventivní kontroly vašeho zraku u očního lékaře. A dvojnásob to platí u lidí, kteří už brýle nosí a spoléhají na to, že se jim dioptrie nemění. “Například e-shop Alensa.cz za nahrání aktuálního receptu nabízí svým zákazníkům bonus ve výši 150 Kč a nabízí vyšetření zraku zdarma na prodejnách zkušeným optometristou. Můžete si tak nechat zkontrolovat zrak, změřit nitrooční tlak, absolvovat pravidelnou prohlídku pro nositele kontaktních čoček nebo zkusit jejich aplikaci pod dozorem zkušeného optometristy,” nabízí Kristýna Štěbetáková. Objednat se na vyšetření zraku můžete on-line.
Nástraha: neovladatelný smyk
Známá poučka říká, že jízdu je vždy třeba přizpůsobit stavu vozovky, povětrnostním podmínkám a v neposlední řadě i svým dovednostem za volantem. Déšť, mrholení a k tomu teploty kolem 0˚C představují ideální podmínky pro vznik dopravní nehody. Počítat je třeba i s tím, že ve vyjetých kolejích může být stojící voda, a tak se zejména v zatáčkách snadno dostanete do smyku. Dá se tomu ovšem předejít přizpůsobením rychlosti jízdy. Mnohé situace můžete dokonce natrénovat ve škole smyku, která řidiče dokáže připravit na nepříznivé podmínky.
Nástraha: letní pneumatiky
Základem je přezutí pneumatik, na kterých se jezdilo během teplých dnů. S výměnou pneumatik není třeba otálet a odkládat si ji na poslední chvíli, tedy než napadne první sníh. Zákon přikazuje vyměnit letní pneumatiky do 15. listopadu, případně nachází-li se na vozovce souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Při výměně pneumatik je třeba klást důraz také na správné nahuštění pneumatiky a zkontrolovat stav opotřebení dezénu. Pokud se chystáte vycestovat do zahraničí, myslete raději na to, že je potřeba pneumatiky vyměnit dříve, ať to nenecháváte na poslední chvíli.
Náš tip: Nedioptrické brýle pro řízení!
Objevte nabídku brýlí bez dioptrií, které jsou speciálně navrženy pro pohodlnější řízení. Tyto brýle nemají žádnou dioptrickou korekci, ale obsahují speciální filtr, který nabízí řadu výhod při jízdě za volantem. “Speciální filtr umožňuje velmi pohodlné vidění, zlepšuje ostrost a kontrast a usnadňuje tak soustředění a pomáhá zmírňovat únavu během jízdy. S těmito brýlemi lépe uvidíte na palubní desku a do zpětného zrcátka. Brýle také snižují intenzitu světla způsobenou protijedoucími vozidly. Filtr navíc obsahuje takzvanou. zónu nočního vidění, která je navržena speciálně pro jízdu v noci. Brýle poskytují také 100 % ochranu proti UV záření a čočky mají mírně žlutý odstín,” popisuje optometristka Alensa Kristýna Štěbetáková. Brýle bez dioptrií na řízení naleznete na e-shopu Alensa.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.