Říkejte lidem konečně pravdu, nebo raději mlčte, radí v adventu vládním i opozičním politikům mediální analytička

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Jedni politici hystericky bijí na poplach, že nás čeká temná budoucnost, druzí malují svůdné obrázky restartu Česka. V čase adventu už ale začíná být veřejnost otrávena z věčného pletichaření a půtek. Nabízí se tedy otázka, jak by měli politici o svátcích komunikovat s lidmi. Mediální analytička Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz nabídla jednoduchý recept. Buď říkat pravdu, nebo mlčet.

Není snad dne, kdy by českou politiku neokořenila šarvátka hodná vesnických výjevů od Josefa Lady. Už chybí jen pověstné české facky. "Vy u vás neboxujete?" ptá se největší světový detektiv Nick Carter komisaře Ledviny ve snímku Adéla ještě nevečeřela. "My se prosím fackujeme," zní lakonická odpověď.

Jenže to, co může být roztomilé na filmovém plátně a občas snesitelné v politickém běhu, stává se nervujícím v období svátků, kdy lidé bytostně touží po rodinném klidu, zdobí své domovy adventní krásou a nalézají cestičku k duchovním hodnotám spojeným s narozením Jezulátka. Politici ovšem dost často budí dojem, že svátky neznají, a bombardují dál nebohou veřejnost svými »moudry«.

Mediální analytička Irena Ryšánková na dotaz ŽivotvČesku.cz nabídla českým politikům recept, jakou komunikační strategii v době adventu a nadcházejících Vánoc nejlépe zvolit. "O adventu bych politikům doporučila, aby v této době usebrání a zpytování našli odvahu a řekli občanům, co je opravdu čeká, ale možná by bylo lepší, kdyby neříkali vůbec nic. Mlčení léčí," poznamenala expertka pro ŽivotvČesku.cz.

Mlčení je pro politiky vskutku tvrdá rada, protože nutkání se vyjádřit, něco svěžího říci nebo aspoň napsat na sociální síť je silné jako droga. Hovořit pravdu, nezakrývat realitu, to vyžaduje od politiků odvahu ve stylu Winstona Churchilla. Lze se oprávněně obávat, že takovými politiky současná česká aktivní politika nedisponuje. Státníci jsou buď dílem na penzi, nebo se jim snaží malí pleticháři zabránit v návratu do politického života. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.