Riziko hospitalizace s omikronem je o polovinu nižší, tvrdí vědci. Imunolog Václav Hořejší se neraduje. Vysvětlil, v čem je problém

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 12. 2021

U lidí nakažených koronavirovou variantou omikron je o 50 až 70 procent nižší pravděpodobnost hospitalizace než u lidí s variantou delta. Uvedla to britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA). Na první pohled jde o skvělou zprávu, emoce kolem ní ale mírní imunolog Václav Hořejší (72). Na jednu stranu připouští, že pokud jsou závěry britských zdravotníků reálné, může jít o dobrou zprávu, druhá stránka věci je vysoká infekčnost nové varianty. "To znamená, že by se počty hospitalizací dorovnaly vyšším počtem případů," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník z Ústavu molekulární genetiky AV.

U jedinců nakažených omikronem je o 31 až 45 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset na pohotovost než u lidí nakažených variantou delta. U nutnosti hospitalizace je pravděpodobnost nižší o 50 až 70 procent, uvedla UKHSA. Agentura zdůraznila, že analýza je »předběžná a velmi nejistá«, protože je pacientů s omikronem v britských nemocnicích jen několik a jsou to zejména mladí lidé. Ve Velké Británii do středy po nákaze variantou omikron zemřelo 14 lidí.

"Kdyby to byla pravda, tak by to bylo dobré. Beru to zatím jako hodně předběžné, protože jsem k tomu četl nějaké komentáře, které zpochybňovaly pravdivost, tedy že to nemusí být zcela realné či pravdivé. Takže je to možná v tuto chvíli předčasné, ale určitě za týden, za dva už budeme vědět s větší jistotou," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší závěry britských zdravotníků, které jsou v souladu s dosavadními zjištěními, že omikron se projevuje mírnějšími příznaky než jiné varianty, ale zároveň se šíří rychleji a snáze překoná vakcinaci.

A právě na to v druhé části komentáře upozorňuje respektovaný profesor imunologie. Na dotaz, zda by mohlo jít pomalu o konec epidemie, nemá totiž příznivou predikci. "O konci epidemie by se mluvit nedalo, protože pokud jde o variantu omikron, která je vysoce nakažlivá, tak i snížená nebezpečnost by mohla přinést další vlnu, i přitom, že by podle britské studie byl počet hospitalizací o polovinu nižší, tak by jich ale přibylo, protože by těch případů bylo kvůli infekčnosti více," dodal pro ŽivotvČesku.cz český molekulární imunolog, mikrobiolog, biochemik a vysokoškolský pedagog.

Podle výzkumu agentury UKHSA se zdá, že posilující dávka vakcíny chrání proti symptomatické infekci omikronem přibližně deset týdnů a potom začne slábnout. Jako ochrana před vážným průběhem nemoci a hospitalizací ale funguje pravděpodobně déle.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.