Riziko pro neočkované a bez postinfekční imunity ve věku nad 60 let. Virus je najde a bude přivádět na JIP, říká Rastislav Maďar
Pro vývoj epidemie i protikoronavirová opatření je víc než počet nakažených rozhodující, kolik lidí s nákazou skončí v nemocnicích, zvláště na jednotkách intenzivní péče. Epidemie koronaviru se v Česku několik týdnů sice zhoršuje, situace je ale lepší než loni a nemocnice zatím nejsou zahlceny covidovými pacienty. "Dosud není očkovaných více než 400 tisíc lidí ve věku nad 60 let," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar, pro koho současná narůstající vlna epidemie představuje významné riziko.
Před rokem v tuto dobu byly denní nárůsty nově nakažených kolem 10.000 a v nemocnicích bylo na 3000 lidí s covidem, z toho přes 500 ve vážném stavu. I proto stát nechystá plošná opatření jako před rokem, kdy uzavřel školy či restaurace a výrazně omezil každodenní aktivity. Chce ale mimo jiné zkrátit platnost testů, a tím motivovat lidi k očkování.
"Pokud většina ze zmíněných nemoc prodělala a má postinfekční imunitu, epidemiologická situace situace by neměla být dramatická. To číslo však nikdo přesně nezná. Pokud většina z dosud neočkovaných seniorů nemoc neprodělala, tedy jsou neimunní, virus je najde a bude přivádět na jednotky intenzivní péče, které by to zahlcovalo. Druhým významným faktorem bude, jaká část z rizikových skupin populace si nechá aplikovat posilující třetí dávku po 6. měsících od základního očkování," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar.
Počet dávek vakcíny proti covidu se od začátku očkování loni v prosinci blíží 12 milionům, plně naočkováno je přes šest milionů lidí, to znamená méně než 60 procent populace. Očkovat se mohou lidé starší 12 let. Proočkovanost ale stále není taková, jaká by podle odborníků bylo potřeba, tempo očkování přitom od léta zpomaluje nebo stagnuje. Během uplynulé soboty dostalo vakcínu něco přes 3000 lidí, podobně jako před týdnem.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.