Robert Plaga promluvil o pravidlech maturit a přijímaček. Obojí čeká žáky a studenty v červnu

Ministr školství Robert Plaga
Ministr školství Robert Plaga
Foto: Se svolením Vlády ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2020

Ministr školství Robert Plaga potvrdil, že jednotná přijímací zkouška na střední školy a gymnázia proběhne v jediném termínu. Žákům má druhý pokus nahradit prodloužení času na vypracování zkoušky. Maturita letos neobsahuje písemnou část zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Maturity i přijímačky proběhnout na začátku června.

Maturitní didaktické testy proběhnou 1. a 2. června, rozšiřující didaktický test z matematiky 3. června. Ministerstvo školám doporučuje zahájit profilové zkoušky od 10. června.

"Praktické zkoušky, maturitní práce a obhajoby mohou proběhnout před společnou částí," řekl Plaga na tiskovce s tím, že nedoporučuje jejich konání bezprostředně po 11. květnu, aby měli studenti ještě čas na přípravu.

Přijímací zkoušky

Jednotná přijímací zkouška na čtyřleté obory bude čekat žáky 8. června, přijímačky na gymnázia proběhnou 9. června. Plaga upozornil, že uchazeči dostanou 15 minut navíc na matematiku a 10 minut na češtinu.

Plaga také poděkoval poslancům za přijetí návrhu zrušení povinných maturit z matematiky. “Jsem velmi rád, že Sněmovna schválila tzv. maturitní novelu, která, pokud projde Senátem a přes pana prezidenta, bude znamenat, že zůstaneme u toho modelu výběru matematiky nebo cizích jazyků,” prohlásil ministr.

Hygienická pravidla pro konání obou zkoušek dostanou podle Plagy školy včas.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.