Robert Šlachta míří do voleb. Politolog zhodnotil, co od hnutí Přísaha očekávat a kam se řadí

Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta
Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2021

Bývalý elitní policista Robert Šlachta (49) v lednu 2021 založil politické hnutí Přísaha a v říjnu s ním hodlá kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny. Hnutí se podle volebního modelu společnosti Kantar CZ v květnu poprvé dostalo nad 5 % a zdá se být jakýmsi černým koněm. Mnozí ale neví, co od Roberta Šlachty a jeho strany čekat. "Pokud by tento subjekt přešel přes 5 procent, bylo by zajímavé, jak by to ovlivnilo podobu vlády. Spekulovat nad tím je ale nyní dost předčasné, protože nevíme, kdo v té příští Sněmovně vlastně bude sedět," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Politické hnutí Přísaha založil Robert Šlachta na začátku roku 2021 a míří s ním do podzimních voleb. Hlavním a nejsilnějším tématem hnutí je boj proti korupci. Nynější premiér Andrej Babiš v Partii zdůraznil, že Šlachta vede kampaň stejně jako on, když začínal s ANO. Lidé netuší, co od Přísahy čekat a spekulují, že bývalý policista bude jako premiér, pokud se do Sněmovny dostane. Ani odborníci na politiku nemají v orientaci strany jasno a neví, jaké jsou šance, že se dostane do Sněmovny.

"Je nevypočitatelné, co bude tento subjekt dělat ve chvíli, kdy se dostane do parlamentu, což je podle mě pořád ještě dost nejisté. Průzkumy neukazují, že by byl nějak výrazně nad 5 procenty a hlavně vazba voličů k této formaci je z povahy věci na novou stranu velmi mělká. Ti, co ji teď podporují, ji v říjnu podporovat nemusí. Pokud by tento subjekt přešel přes 5 procent, bylo by zajímavé, jak by to ovlivnilo podobu vlády. Spekulovat nad tím je ale nyní dost předčasné, protože nevíme, kdo v té příští Sněmovně vlastně bude sedět," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog Lubomír Kopeček.

Přísaha považuje za důležitých sedm oblastí a řídí se mottem čas na spravedlnost. "První věc, která je zjevná, že je subjekt postaven na několika málo tématech, například protikorupční apel nebo důraz na právo a pořádek. Linka k Věcem veřejným nebo ANO v době, kdy vznikaly, je patrná, ale v případě Roberta Šlachty se dá zrůraznit fakt, že je to specifické tím, kdo to zakládá. Jde o člověka, který má původně policejní profesi a v určitou chvíli zasáhl docela výrazně do české politiky v souvislosti s pádem Nečasovy vlády. To je zajímavý rozdíl. Pád Nečasovy vlády a způsob, jakým tomu Robert Šlachta přispěl, může být faktor, který bude vytvářet určitý blok ke spolupráci směrem ke koalici SPOLU," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politolog.

Šlachta tvrdí, že jeho konec na pozici elitního policisty přišel proto, že se politici báli jeho honby za spravedlností. "V tuto chvíli bych Přísahu považoval za radikální pravici, ale ten subjekt existuje nějaké tři nebo čtyři měsíce. Říct po tak krátké době, jakou má strana orientaci, je poněkud předčasné. Témata, se kterými pracuje, jako právo, spravedlnost a důraz na řád, posouvá Přísahu doprava. Je dobré to vnímat opatrně, protože tematický záběr je docela úzký a pokud by se etabloval v české politice, je otázkou, co by se přesně stalo," uzavřel Lubomír Kopeček pro ŽivotvČesku.cz.

Zajímavostí je, že před pár dny novinář Jaroslav Kmenta přišel s názorem, že Šlachtovo hnutí je takzvané »béčko ANO«. Tedy že by to mohl být subjekt, který by mohl případně v boji o moc hrát poměrně zajímavou partii při sestavování vládního kabinetu. "

"Babišův policajt je odteď Babišův klon v politice. "Pan Šlachta dělá přesně to, co jsem dělal v roce 2013. Úplně přes kopírák. Absolutně. Není to ale moje béčko, to jsou nesmysly. Dělá to dobře, je to pohledný muž, má kontakty a má i dobré fotky. Je to přesně hnutí ANO v roce 2013. Přesně takhle jsem to dělal. Má to jednoduché,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS Babiš. Na otázku, zda si dokáže představit, že by se Šlachtou a hnutím Přísaha případně spolupracoval ve vládě, premiér přímo neodpověděl. "On mi nevadí. Dělá protikorupční hnutí. Leccos se o tom povídá, nevím, kdo za tím stojí, a je mi to jedno. Pana Šlachtu neznám, známe se z nějakých kauz. On obvinil i moji bývalou firmu, která se dlouho soudila a vyhrála, protože nic neudělala. Různé povídačky, jak šel na Úřad vlády v roce 2013... A že máme něco společného? Nemáme,“ prohlásil Babiš. Děkujeme Andreji Babišovi za upřímnost. Více netřeba. Šlachta je béčko ANO," uvedl na svém profilu na Facebooku novinář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.