Robert Šlachta omezení červnové valorizace důchodů vnímá ze strany Petra Pavla bizarně

Bývalý elitní policista Robert Šlachta
Bývalý elitní policista Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 3. 2023

Mimořádný červnový růst důchodů bude o víc než polovinu nižší než podle běžných zákonných pravidel. Spornou vládní novelu o omezení valorizace dnes podepsal prezident Petr Pavel (61), uvedla to prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Průměrná měsíční penze tak vzroste o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování důchodců a hodlá novelu napadnout u Ústavního soudu, a to kvůli retroaktivitě a způsobu projednání ve Sněmovně. Pro ŽivotvČesku.cz zaslal svůj pohled na situaci šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta (51), který věc vnímá jako bizarní.

Pavel ve středu oznámil, že se rozhodl novelu podepsat, je ale podle něj nezbytné, aby ji přezkoumal Ústavní soud (ÚS). Pokud by se opozice nakonec na soud neobrátila, učinil by tak on sám. Prezident rozumí právním námitkám opozice, která je podle něj přesvědčena o tom, že vláda prosadila novelu protiústavním způsobem z důvodu retroaktivity a projednání ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně.

Za pravdu ale dává i vládě. "Její argumenty, stejně jako argumenty ekonomických odborníků, hovoří jasně o tom, že zpomalení růstu penzí za stávající situace je nezbytné," řekl Pavel ve středu. Mimořádná valorizace by podle něj znamenala růst penzí zejména u seniorů s nejvyššími příjmy.

Podle vnímání Roberta Šlachty na něj rozhodnutí hlavy státu působí nepřesvědčivě. "Bizarní na celé věci je prezidentovo prohlášení, že má o ústavnosti náhlého snížení valorizací pochybnosti, jedním dechem však dodává, že ho i přes své výhrady podepíše. Proč podepisuje něco, o čem má pochybnosti? To opravdu nechápu. Na druhou stranu musím přiznat, že tento vývoj jsme v Přísaze předpovídali, a jak se ukazuje, nemýlili jsme se," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta.

Robert Šlachta je ale přesvědčený, že důchody se měly řádně valorizovat. "Dosavadní prezidentovy kroky mne nepřesvědčily o tom, že Petr Pavel dokáže být protiváhou vlády, naopak, jen mne utvrdily v tom, že bychom vůči jeho aktivitám a rozhodnutím měli být ostražití a nedůvěřiví. Jsem rád, že jsem nepodlehl strachu z případné kritiky veřejnosti, když se nezúčastním druhého kola prezidentských voleb. Mám čisté svědomí vůči svým příznivcům a stojím si za správností svého tehdejšího rozhodnutí," dodal Šlachta ve svém vyjádření pro ŽivotvČesku.cz.

Při mimořádné valorizaci, která ze zákona nastává při vyšším růstu cen, se zvedá zásluhový procentní díl důchodu. Podle běžných pravidel by činilo zvýšení od června 11,5 procenta. Předlohou vzroste procentní část penze o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun, což by mělo podle zdůvodnění o něco zvýhodnit penzisty s nejnižšími důchody.

Sněmovní schvalování omezení růstu důchodů provázely rozsáhlé opoziční obstrukce. Pochyby o ústavnosti se týkají možné zpětné platnosti kroku, vládní činitelé s nimi nesouhlasí. Spory budí i schvalování předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Kabinet poukazoval na to, že předloha musí vyjít ve sbírce do 22. března, což je poslední den pro vydání vládního nařízení k červnovému navýšení penzí podle platných pravidel. V případě, že by ji Pavel vetoval, Sněmovna by pravděpodobně již nestihla přehlasovat jeho postoj včas.

Úpravou červnové valorizace stát letos vydá na penze podle důvodové zprávy 15 miliard korun navíc. Pokud by platila běžná pravidla, výdaje státního rozpočtu by vzrostly o 34,4 miliardy korun. Menší rozpočtový dopad bude pokračovat i v dalších letech. Příští rok půjde podle zdůvodnění o úsporu 33 miliard korun z původně předpokládaných 58,8 miliard korun vydaných na penze navíc.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.