Robert Šlachta prozradil, že má svého favorita v boji o Hrad. Andrej Babiš, který zatím zvažuje kandidaturu, to není

Bývalý ředitel ÚOOZ a šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta
Bývalý ředitel ÚOOZ a šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 19. 9. 2022

Českou republiku čeká třetí přímá volba prezidenta na začátku roku 2023. Je ale zřejmé, že určité boje probíhají už teď. Jako největší favorité se zmiňují expremiér Andrej Babiš (67), který doposud kandidaturu neoznámil, a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel (60). V současnosti je ve hře také »těžká váha« Josef Středula (54), kterého do boje o Hrad nedávno »popostrčil« současný prezident Miloš Zeman (77). Pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf »protimafiánského« útvaru Robert Šlachta (51) odpověděl na dotaz, zda už má svého favorita. Z jeho slov vyplynulo, že má.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Zájem o účast ve volbách má přes 20 uchazečů, někteří ale kandidaturu zatím nepotvrdili.

Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50.000 občanů. Miloši Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem příštího roku, znovu už kandidovat podle ústavy nemůže.

"Zajímá mě, co bude po komunálních volbách, protože prezidentská kampaň se rozjede naplno až poté. Stále neznáme kompletní seznam těch, kteří se budou o funkci prezidenta ucházet – třeba Andrej Babiš svou kandidaturu zatím neohlásil. Za sebe jako Roberta Šlachtu osobně kandidáta mám mezi těmi, kteří se dosud představili. Kampaň, která začne během podzimu, budu bedlivě sledovat a jsem zvědavý, kdo se ještě případně přidá mezi již ohlášená jména. Aktuálně je jich poměrně dost, uvidíme, co z toho nakonec bude. Konkrétně generála Pavla, jehož z hlediska šancí srovnávají s expremiérem Babišem, a jeho kampaň sleduji jenom okrajově. Určitě má a bude mít své voliče, ale víc bych se k němu asi nechtěl vyjadřovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta.

Zájem o boj o post prezidenta potvrdili například senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer nebo bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Kandidovat chce například také lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, podnikatel Tomáš Březina či podnikatel a matematik Karel Janeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.